Niezmiennie, jak co roku, jury stanęło przez trudnym wyborem – z uwagi na wysoki poziom nadsyłanych produkcji. Jak z ponad 400 nadesłanych filmów wybrać nieco powyżej 20? Ostatecznie w Konkursie Europejskim zobaczymy 26 obrazów twórców z 8 krajów. Produkcja wszystkich konkursowych filmów zakończyła się w latach 2020-2021. Dokumenty, które pokażemy, kręcone były na całym świecie, ale w ich produkcję zaangażowani byli twórcy związani z Europą – co stanowi wymóg konkursowy. Tematyka prac przekraczających granice klasycznych dokumentów była bardzo zróżnicowana, od kwestii ważnych dla nas wszystkich po profesjonalną rozrywkę. Pojawiło się sporo filmów nawiązujących tematycznie i formalnie do wyjątkowej sytuacji pandemicznej. Wzorem lat ubiegłych po projekcjach odbywać się będą dyskusje z autorami konkursowych filmów. Jest to dla nas wyjątkowo ważne, bowiem bezpośrednie spotkanie widza i twórcy pozwala głębiej przyjrzeć się kwestiom poruszanym w filmie. W 2021 konkurować będzie ze sobą o nagrodę główną 9 filmów z Polski, 7 filmów z Niemiec, 4 produkcje francuskie, 2 filmy hiszpańskie i po jednym obrazie z Serbii, Norwegii, Szwajcarii i Holandii.
Dokumentalna opowieść z pogranicza realizmu i baśni. Film o śląskiej rodzinie, która w zakątku metropolii odkrywa przed widzem swój świat i dzieli z nim chwile z życia, nierozerwalnie związanego z otaczającą ich naturą.
czytaj więcej
Gdy Markus zbliża się do obrazów, przed którymi uciekał przez 49 lat, w karku zaczyna czuć drżenie. Obecnie jedzie w swoim mobilnym domu na południe, tak daleko od przeszłości, jak to możliwe. Obrazy przychodzą bez ostrzeżenia. Najpierw mrowienie w karku, potem drżenie przechodzi przez całe ciało Markusa. Molestowanie miało miejsce 45 lat temu, ale Markus dopiero teraz jest w stanie o tym mówić. 55-latek ciągle przemieszcza się w swoim domu na kółkach, żeby nie myśleć zbyt długo. Codzienna walka o przetrwanie toczy się między przeszłością a widokiem na skraj oceanu.
czytaj więcej
Na małej wyspie na kenijskim jeziorze Victoria rybacy uważają, że wszystko im się należy. Tymczasem kobiety i dziewczynki zmuszone są dźwigać ciężar swojej ciszy. Młoda kobieta odbywa podróż przez swoje dzieciństwo, decydując się na opowiedzenie swojej historii, by odnaleźć ulgę i nadzieję...
czytaj więcej
Człowiek z granicy spędził całe swoje życie, szukając największej ryby w wodach błękitnego Dunaju. Codziennie o wschodzie słońca ten stary rybak próbuje zwabić rzecznego giganta w pradawny sposób: uderzając powierzchnię rzeki wyrzeźbionym ręcznie kawałkiem drewna. Dwóch rywali – jeden na powierzchni wody, drugi ukryty w głębinach potężnej rzeki – wreszcie się spotyka.
czytaj więcej
W zapomnianym od 45 lat Dakhli, jednym z obozów uchodźców Sahrawi w południowej Algierii, nadal trwa życie. Jego monotonię przerywa festiwal filmowy FiSahara. Wydarzenie dobiega końca, a życie (i zapomnienie) trwa dalej.
czytaj więcej
Film dokumentalny „Blisko ziemi” opowiada historię współzależnego związku Małgorzaty i Mariusza, rodziców reżyserki. Prezentowanemu związkowi daleko do ideału, ale oprócz licznych oskarżeń i rozczarowań pełno tu też niespodziewanych przykładów troski i subtelnych gestów miłości. Przez lata małżeństwa oboje utarli pewne ścieżki zachowań, które zapewne nie są znane ani wyobrażalne dla osób, którym obca jest kwestia alkoholizmu, ale identyfikowane i dobrze znane profesjonalistom, którzy zajmują się tą kwestią.
czytaj więcej
Dziennik złożony z video zapisków, w którym rzeczywistość składa się z rozdrobnionych cząstek. O zapomnieniu, które wyłania się z pokruszonej pamięci.
czytaj więcej
Lipsk, NRD, 1986: Hotel Astoria jest magicznym miejscem. Spotykają się tu biznesmeni, prostytutki, elita partii socjalistycznej i zwykli ludzie. Ale homar i kawior to towary deficytowe – ekstrawagancja również jest racjonowana. A Stasi zawsze patrzą. Wiele prawd z codziennego socjalistycznego życia w luksusowym hotelu.
czytaj więcej
Eksperymentalny film krótkometrażowy eksplorujący pojęcie sztuki stworzonej przy użyciu sztucznej inteligencji. Narzędzia obliczeniowe do odnajdywania i korzystania z wzorów w danych umożliwiły nam zobaczenie, jak sztuczna inteligencja reaguje na nasz wkład. Autorka tego dzieła sztuki stworzyła unikalną bazę danych złożoną z 1.232 zdjęć zrobionych w okresie pandemii. Jego głównym celem było ocenienie wygenerowanej wizualnej odpowiedzi na obecną sytuację na świecie. Wynik podniósł jednak poprzeczkę, osiągając wizualną atrakcyjność. Pomysł na ten projekt narodził się z intensywnego poczucia separacji, z którym żyjemy, wymuszonej przerwy w planach, związkach i marzeniach.
czytaj więcej
Nagrane telefonem, zarejestrowane na taśmie VHS, sfilmowane kamerą cyfrową. Podpatrzone w intymnych sytuacjach. Jakub Ciosiński pokazuje życie trzypokoleniowej rodziny w kontekście niepowodzeń miłosnych i problemów w budowaniu związków. Czy obiektyw okaże się narzędziem filmowej terapii lub zrozumienia rodzinnych historii? Dokumentalny autoportret familii łączy w sobie nie tylko różne technologie filmowania, lecz także różne etapy życia oraz normy obyczajowe dotyczące relacji. Głos zabierają niemal wszyscy członkowie rodziny Ciosińskich.
czytaj więcej
W 1960 młody pisarz i przyszły reżyser podążają śladami Franza Kafki – we wsi, gdzie często odwiedzał on swoją siostrę i napisał „Zamek”. Szukają inspiracji dla scenariusza, ale bez skutku. Później jedno z przyjaciół zostaje znanym reżyserem w USA, a drugie – głową państwa. W 2019 kolejna ekipa filmowa udaje się na wyprawę do tej samej wsi.
czytaj więcej
Fabryka szkła w środku niemiecko-czeskiego pogranicza. Magia rutyny niesie się przez nocną zmianę. Symfonia masy mięśniowej, blask gorącego szkła i ptaki śpiewające z nadejściem świtu.
czytaj więcej
Miłość Żydówki i Polaka, piękne chwile, wojna i mrożące krew wydarzenia. Bogdan Jastrzębski - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, wraca do czasów Wojny, kiedy zakochał się w tej jedynej, na całe życie – Krystynie Geisler, Żydówce. Pierwsze randki, nieśmiałe pocałunki, dramat Żydów w częstochowskim getcie oraz brawurowa akcja na ulicach Częstochowy, tuż pod okiem Niemców, która była jedyną możliwością ocalenia życia ukochanej Bogdana. Udało się, żyli długo i szczęśliwie. Film jest połączeniem klasycznego dokumentu oraz filmu animowanego. Animacje – Łukasz Rusinek.
czytaj więcej
Dwudziestego drugiego marca 2016 Sabine przeżyła atak na stację metra Maalbeek w Brukseli, ale dotknęła ją amnezja. Teraz poszukuje brakującego obrazu z ponadprzeciętnie zmediatyzowanego wydarzenia, którego nie pamięta.
czytaj więcej
Pracując w Strasburgu nad swoim najnowszym filmem animowanym, Weijia Ma dowiaduje się o wprowadzeniu lockdownu we Francji i musi w pośpiechu wrócić do Chin. Na miejscu czeka na nią kolejny lockdown. Czternaście dni w hotelu, jak niedźwiedź w swojej jamie. Od surrealistycznego lotu po kwarantannę, reżyserka opowiada o swoich doświadczeniach w filmowym dzienniku – z humorem, pomysłowością i odrobiną komedii romantycznej.
czytaj więcej
Kilka lat temu wyemigrowałem do Niemiec. Mieszkam tutaj w małym, starym domu, który potrzebuje pilnej modernizacji i który, teoretycznie, chroni mnie przed wiatrem, deszczem i zimnem.
czytaj więcej
Dzień z życia trzech robotników drogowych. Krzysztof opowiada o pracy operatora walca, Jerzy zmaga się z dwoma psami, a Zdzisław wścieka, bo nie dostał wolnego dnia. Trzy pokolenia pracowników fizycznych, trzy podobne życiorysy na tle współczesnej Polski i jej problemów.
czytaj więcej
Shenzhen nocą, malarze kopiści opowiadają o swoim życiu i sztuce. W swojej sztuce lawirują między artyzmem a pracą fizyczną, między nowymi technologiami a klasycznymi technikami. Tu rysuje się inna historia malarstwa.
czytaj więcej
Przez dziesięć lat udawałem, że robię film z pamiątek mojego dziadka z wojny algierskiej. Dziś nie jestem pewny, czy chcę wiedzieć, co ma do powiedzenia.
czytaj więcej
Na wulkanicznej wyspie mieszkańcy tkwią w niekończącym się kole: groźba nadchodzących erupcji i trzęsień ziemi oraz ciężar przeszłych traum unosi się nad nimi. Niektórzy czerpią z mitów i wierzeń religijnych, aby zinterpretować swoją niepewną sytuację, podczas gdy inni wykazują odporność, odbudowując swoje wioski ze skał wulkanicznych.
czytaj więcej
Upragniona podróż grupy Japończyków po Europie kończy się tragicznie. Wydarzenia roku 1969 zostały zapamiętane przez parę, która wyjechała w tym czasie na miesiąc miodowy. Ich historia została zobrazowana przy użyciu prawdziwych nagrań Japońskich turystów i prywatnego dziennika czytanego z offu, pełnego euforii i konsternacji odnośnie obcych kultur. Kim był jego autor i czym ta podróż stała się dla niego?
czytaj więcej
Film opowiada historię społecznej pamięci morderstw, które miały miejsce po II Wojnie Światowej w dębrzyńskim lesie na południowym wschodzie Polski. W tamtym czasie wiele osób wracało z odległych miejsc na świecie. Nie mieli pojęcia, że mogą stać się ofiarami ataków dokonywanych przez grasujących bandytów, od których roi się okolica. Powracający byli wyciągani z pociągów, okradani i mordowani. Było tak, jakby dołączyli do licznych ofiar wojny. Mieszkańcy pobliskich wsi wiedzieli, co dzieje się w lesie, ale nigdy nie interweniowali, bo – jak sami mówią – „żyli w strachu”.
czytaj więcej
Zapis doświadczeń wynikających z decyzji o podjęciu się wychowania adoptowanego dziecka w impresyjnej formie etiudy filmowej wzrusza i skłania do refleksji. Opowieść o miłości – a przede wszystkim o konsekwencjach jej braku i wielkiej potrzebie jej zaspokojenia – jest krokiem ku odczarowywaniu adopcji, która wciąż dla wielu pozostaje tematem tabu.
czytaj więcej
Korzystając z formy osobistego, ale też zdystansowanego eseju, film przedstawia Macao – dawną portugalską kolonię, która w 1999 została oddana Chinom. Autorka filmu, która częściowo dorastała w Macao, na nowo odkrywa wyuczoną historię tego terytorium z portugalskiej perspektywy, adresując postimperialne formy zdezawuowanych wpływów politycznych, jak również postępującą demencję jej własnej matki.
czytaj więcej
Czworo dzieci. Jedna reżyserka. Rodzic każdego z nich popełnił samobójstwo. Kiedy reżyserka Milou zgłębia kwestie, o które nikt dotąd nie pytał, dzieci wreszcie opowiadają nam o swojej drodze rozpoczętej w chwili, kiedy usłyszały wiadomość.
czytaj więcej