Ceremonia otwarcia festiwalu SEFF '15

Tradycyjnie już ceremonia otwarcia festiwalu odbędzie się w studiu Telewizji Polskiej w Szczecinie.  Jej głównymi punktami będą m.in. prezentacja programu SEFF ’15, rozmowy z zaproszonymi gośćmi na temat kondycji kina dokumentalnego na świecie, występ muzycznego duetu Jackpot, wystąpienia mecenasów oraz uroczysta inauguracja filmowego święta przez polsko-niemiecką dyrekcję festiwalu. Całość wydarzenia będzie transmitowana na antenie TVP Szczecin, a poprowadzi je znany szczeciński aktor, poeta, muzyk – Konrad Pawicki. W drugiej, nieoficjalnej części, zaprezentowana zostanie gościom w studiu polska premiera portugalskiego dokumentu „Memórias de um filme” w reżyserii Tiago Resende, a chwile w trakcie uroczystego bankietu umili występ zespołu Pajestka-Kostecki Duo.

Relacja z Ceremoni otwarcia festiwalu - kliknij ;)

FILM NA OTWARCIE:

MEMÓRIAS DE UM FILME
D, ED: Tiago Resende, CI: Nuno Oliveira; PT 2014, COL, 26’
 
Projekt dokumentalny mający na celu analizę kin oraz doświadczenia kinowego. Miasta tracą swoje świątynie filmu. Chodzenie do kina traci swoją wartość społeczną. Ludzie nie chadzają do ciemnej sali w poszukiwaniu marzeń. Film przeżywano i odczuwano wspólnie. Dziś jesteśmy sami. Tak samo, jak te miejsca – odizolowane, bez publiczności, bez operatorów kinowych, bez filmów, bez kina. Nawyk chodzenia do kina zanikł. Już nie marzymy. Wspomnienia tych miejsc oraz tych, którzy do nich uczęszczali i żyli tam, wraz z emocjami i kinem – zniknęły. Niektóre wspomnienia jednak pozostały – wspomnienia filmu. Świątyni. Rytuału. Wielokrotnych doznań.
 
 
TIAGO RESENDE
Iron Dream (2015)
Memories of a Film (2014)
António Resende: Um Portuense Ilustre (2011)
 
Urodzony w 1990 roku, mieszka w Porto. W 2011 roku uzyskał tytuł licencjata na Wydziale Kina i Sztuk Audiowizualnych ESAP. Tytuł magistra komunikacji audiowizualnej, specjalizacja fotograficzna i dokumentalna, uzyskał na ESMAE w 2014 roku. Od 2008 roku właściciel i administrator „Cinema 7th Art”. Od 2010 roku zajmował się obrazem i dźwiękiem przy realizacji kilku filmów krótkometrażowych. W 2011 roku wyreżyserował film dokumentalny „António Resende: Um Portuense Ilustre”.
 
PROWADZĄCY:
KONRAD PAWICKI
 
Urodzony 29.07.1968 roku we Wrocławiu. Studiował na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie – Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Aktor, wokalista, prezenter radiowy i telewizyjny, poeta, autor tekstów piosenek oraz przekładów, felietonista, reżyser. Od roku 1990 związany z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. W 1992 roku rozpoczął pracę jako prezenter powstałej właśnie nowej rozgłośni – Radia AS. Od tego czasu z niewielkimi przerwami jego głos słychać było w różnych stacjach radiowych Szczecina. W 2001 roku związał się z Polskim Radiem Szczecin i tam przez ponad 10 lat prowadził poranny program Studio Bałtyk. Od maja 2014 współpracuje z Radiem Stargard. Jako prezenter pojawia się także w TVP Szczecin. Oprócz Teatru Współczesnego Pawicki realizuje się także na innych szczecińskich scenach. Współpracował z Operą i Operetką, Klubem 13muz, Piwnicą przy Krypcie w Zamku Książąt Pomorskich. W sezonie 2003/2004 został szefem artystycznym tej kabaretowej sceny, którą prowadził przez 10 lat. Wystąpił w ponad pięćdziesięciu przedstawieniach teatralnych. Ostatnio stworzył trzy duże kreacje w komediowych przedstawieniach „Seks dla opornych”, „Pocałunek” i „Godzina spokoju”. Wydał dwa tomiki poezji: „Kobietojad” i „Niech żyję”, z dołączoną do niego płytą zawierającą piosenki i wiersze w wykonaniu autora. Śpiewał także utwory Nicka Cave'a, Jima Morrisona i londyńskiej grupy Tiger Lillies. Teraz koncertuje i nagrywa własne piosenki z formacją Konrad Pawicki & Band.
 

Partnerem Ceremonii Otwarcia jest Szczecińska Energetyka Cieplna, wiodący na Pomorzu Zachodnim dystrybutor ciepła systemowego oraz sprzedawca energii elektrycznej. Tworzy grupę SEC wraz ze spółkami ciepłowniczymi z Barlinka, Dębna, Łobza, Myśliborza, Połczyna-Zdroju, Słubic i Strzelec Krajeńskich.

 

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: