...
czytaj więcejProdukcja: PL 1992
czytaj więcejReżyser: anonimowy
czytaj więcejProdukcja: PL 1962
czytaj więcejProdukcja: PL 2014
Ekspresyjnie budują ten dokument: narracja jego bohatera, malarstwo i muzyka reżysera. Warstwa słowna to wspomnienia wojenne Zbigniewa Kołakowskiego, który jako nastoletni chłopak przeszedł przez dwa obozy koncentracyjne: w Sachsenhausen i we Flossenburgu. Pracował w krematorium. Gdy tam trafił, myślał, że przedłuży mu to życie o dwa tygodnie (co tyle wymieniano pracowników krematorium). To mocny film, jak mówi sam jego protagonista. I dzięki samemu protagoniście – dający nadzieję.
czytaj więcej
Produkcja: BY/PL 2014
Film opowiada o życiu znanego dziennikarza i pisarza Aleksandra Fiaduty w tzw. „Amerykance”, białoruskim więzieniu KGB. Dwadzieścia lat temu Fiaduta był doradcą Łukaszenki i pomógł mu wygrać wybory, a następnie opuścił go i dołączył do białoruskiej opozycji. Główny bohater był pozbawiony wolności przez 110 dni po wyborach prezydenckich w 2010 roku i opisał to w książce. Ideą filmu jest przemiana rozczarowującej rzeczywistości języka literatury poprzez zmianę gatunku z dramatu na komedię. W ten sposób straszliwa Krajowa Machina, zobrazowana w ironicznym tonie, staje się karykaturą samej siebie. Aleksandr Fiaduta zabierze widzów do jednego z najbardziej tajnych miejsc w Białorusi – do „Amerykanki”, ale nie tylko tej prawdziwej, ale także jej wersji rysunkowej, animowanej.
czytaj więcej
...
czytaj więcejProdukcja: DK 1906
czytaj więcejReżyser: anonimowy
czytaj więcej...
czytaj więcejProdukcja: TUR/FR 2014
Animacja, inspirowana wydarzeniami w Turcji, które miały miejsce wiosną 2013 roku. Seria demonstracji rozpoczęła się 28 maja na placu Taksim w centrum Stambułu. Protesty ogarnęły inne regiony i miasta Turcji. Bezpośrednią przyczyną ich wybuchu stał się plan budowy centrum handlowego w parku Gezi, obok placu Taksim w Stambule (Taksim Gezi Park). Protestujący okupowali park, powstało miasteczko namiotowe, liczba demonstrantów rosła. „Backward run” skupia się na pokazaniu dramatycznego rozpędzenia demonstracji i „reakcji” telewizji, pokazującej w tym czasie filmy dokumentalne o pingwinach i relacje z wyborów miss. W „Backward run” został użyty materiał dźwiękowy nagrany podczas protestu i pacyfikacji demonstrantów. „Film, który oglądacie, ocenzurował się sam.”
czytaj więcej
...
czytaj więcej...
czytaj więcejProdukcja: DE 2015
Pojawia się portret. Powoli wyłania się obraz, fragment po fragmencie, a jego treść jest niewyraźna na jasnym, białym tle. Czy jest bez życia jak odbitka zdjęcia, czy może kryje się w nim życie?
czytaj więcej
Produkcja: LVA 2014
Obraz łotewskiej stolicy oczami i uszami kotów. Podczas gdy media zajmują się sprawami bieżącymi, a mieszkańcy Rygi skupiają się na swoich codziennych troskach, koty są w całości oddane swym bezcelowym włóczęgom poprzez klatki schodowe, biura i mieszkania, podniośle obojętne wobec niedorzecznego zgiełku naszej cywilizacji. Wszędzie roi się od milczących świadków sprawiających wrażenie, że uważnie pilnują wszystkiego dookoła. Ta oda do kociego strylu życia bawi się pojęciem subiektywności w postrzeganiu otaczającego nas świata.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2013/14
czytaj więcejProdukcja: PL 2014
Z nicości, niekształtnej struktury, za sprawą człowieka, powstają kruche płaszczyzny. Autorka portretuje ręczne wytwarzanie islamskiego papieru prostymi środkami filmowymi: „Światło, cień i dźwięk formują impresjonistyczny portret efemerycznego działania”. Wykonawczyni, Katharina Siedler, posługuje się techniką, która wywodzi się z VIII wieku. Jak mówi reżyserka: „Wytwórca papieru ucieleśnia proces jego wykonania”. Film dedykowany jest wielkiemu francuskiemu twórcy filmowemu, Robertowi Bresson.
czytaj więcej
...
czytaj więcejProdukcja: GER 2014
„Cities (Potential space)“ stanowi tematyczny kontekst dla potencjalnych przestrzeni w mieście. Otwieranie miejskich przestrzeni rodzi pytanie o stopień, w jakim życie może być kształtowane. Miasto nie jest świadome bezruchu – zmienia się, zatraca, wyłania się nowo, nieprzerwanie powstaje. Kształt, który miasto może przybrać, forma, jaką będzie miało w przyszłości – oto zagadnienia poruszane w filmie. Analizowane koncepcje to m.in. miejskie wizje i modele, przestrzenne i czasowe pasaże, granice, miejsca przejścia i progi. Materiały źródłowe dla „Cities (Potential Space)” to 9 prac fotograficznych, ukazujących miejskie doświadczenia z potencjalnymi przestrzeniami. Każde z miast jest opisane (w sposób podobny do „Le città invisibili” Italo Calvino) poprzez skoncentrowanie się na osobistym, emocjonalnym aspekcie życia miejskiego.
czytaj więcej
Produkcja: USA 2015
Obwołany jednym z najbardziej innowacyjnych i intymnych dokumentów wszech czasów. Poznaj Kurta Cobaina jak nigdy dotąd w jedynym istniejącym w pełni autoryzowanym portrecie osławionej ikony muzyki.
Nominowany do Oskara filmowiec Brett Morgen wprawnie łączy osobiste archiwum sztuki i muzyki Cobaina, nigdy dotąd nie widziane filmy, animacje i odkrywcze wywiady z rodziną muzyka i jego najbliższymi przyjaciółmi.
Niezmiernie kreatywny i darzony wielkim uznaniem – podążaj za Kurtem od jego najwcześniejszych lat poprzez to intuicyjne i szczegółowe kinowe spojrzenie na artystę skłóconego ze swoim otoczeniem.
Fani i osoby z pokolenia Nirvany dowiedzą się o Cobainie rzeczy, których dotąd nie wiedzieli, natomiast ci, którzy niedawno odkryli tę postać i muzykę dowiedzą się, co sprawia, że do dziś pozostaje on ikoną.
czytaj więcej
Produkcja: NL 2014
Geert Verbeke sprzedawał karmę dla zwierząt. Sprzedawał jej dużo, więc założył i rozwinął firmę przewozową. Pewnego dnia sprzedał z wyposażenia firmy to, co było zbędne, a zostawił to, co mogło być użyteczne w jego nowym życiu: kolekcjonera i aranżera wystaw. Od 2007 roku prowadzi fundację, kolekcjonując przede wszystkim surrealistyczne belgijskie kolaże i asamblaże. Jego zdaniem: „Surrealizm jest typowo belgijski. Jest naszą integralną częścią”. Kuba Szutkowski, zainspirowany charakterem kolekcji, miejscem wystaw i osobowością kolekcjonera stworzył dokument, przenoszący nas w łączącą surrealizm natury, sztuki i industrialu, przestrzeń.
czytaj więcej
Produkcja: NL 2014
W filmowym kolażu-eseju „Conversations” autorka filmu odkrywa ukryte znaczenia osobistego archiwum swojej babci. Obraz ma miejsce w kobiecym łańcuchu wspomnień. Film pokazuje, jak przedmioty mogą posiadać dodatkową, niespodziewaną płaszczyznę znaczeniową. Okazuje się, że wiążą się z żydowskim pochodzeniem babci. Film został skonstruowany jak książka – ma trzy rozdziały i kładzie szczególny nacisk na tekst oraz głos.
czytaj więcej
...
czytaj więcej...
czytaj więcejProdukcja: EST/LTU 2015
Mierzeja Kurońska u wybrzeża Litwy to miejsce ulegające nieustającym przemianom. Zachodzą one zarówno poprzez ludzką ingerencję, jak i w procesach od niej niezależnych, związanych z geografi czno-przyrodniczym charakterem tego obszaru. Film „Curonia” bada relację między artystą a środowiskiem mierzei poprzez proces odkrywania sprzężenia dźwięku i wsłuchania się w niego, a także poprzez proces koncentracji na nim. Efemeryczne elementy, materiały i obiekty, znalezione w eksplorowanym miejscu, organizują bogatą paletę do badań, prowadzonych zarówno metodą obserwacji, jak i poprzez działanie. Film nie dotyka tylko i wy-łącznie procesu słuchania, ale również obrazuje sposób po-strzegania środowiska, w którymżyjemy. „Curonia” powstała podczas artystycznej rezydencji, pod koniec 2011 roku oraz wiosną 2014 roku. Codzienne wycieczki po mierzei służyły badaniu miejsca, gromadzeniu materiału i tworzeniu.
czytaj więcej
...
czytaj więcejProdukcja: LV/GER 2014
Daleko od centrum Rygi, rozdzielone zabytkowym lotniskiem (Spilve Airport), z przylegającymi doń działkowymi ogródkami, tkwią przedmieścia: Bolderāja i Daugavgrīva. To rodzaj społecznej wyspy czy biotopu – mieszanka bloków i pojedynczych domków jednorodzinnych, zagraconych podwórek, stoczni, doków, klubów jachtowych, akademii morskiej, starych fortów i koszar. Tutaj, gdzie Dźwina (Daugava) uchodzi do Zatoki Ryskiej, wędkarze zapełniają falochron podczas tarła szprot, a kombatanci świętują w pubie Dzień Zwycięstwa (День Победы).
czytaj więcej
Produkcja: PL 2014
Obrazki nunu i Discarding Images prezentują: pierwszy przyrodniczy film na podstawie średniowiecznych bestiariuszy.
czytaj więcej
...
czytaj więcej...
czytaj więcej...
czytaj więcejProdukcja: SCT 2014
Robienie filmu w wieku 87 lat jest mało komfortową sytuacją. Kiedy dziadek Tweedie niechętnie przyjmuje nową dla siebie rolę filmowca, zostajemy zaproszeni do zbadania trudności w komunikacji pomiędzy generacjami, odkrywając przy tym niewypowiedzianą umowę, łączącą dzieci z dziadkami. Czy Tweedie zacznie patrzeć na świat inaczej przez soczewki obiektywu swojego 23-letniego wnuka? Czy po prostu zapyta, co będzie na deser?
czytaj więcej
...
czytaj więcejProdukcja: IND/IL 1997
Ten niezależny projekt został zapoczątkowany przez dwie twórczynie filmowe z Izraela, Ayelet Menahemi i Eilonę Ariel. Zimą 1994-95 roku spędziły 5 miesięcy w Indiach, intensywnie badając vipassanę jako metodę rehabilitacji i jej ogromny wpływ na więźniów w Indiach i na świecie. Władze wykazały wyjątkową chęć współpracy, dając ekipie dostęp do dwóch indyjskich zakładów karnych. Dokument rozpoczyna się od historii więzienia z Tihar – wielkiej i znanej instytucji w której przebywa 10.000 więźniów, spośród których 9.000 czeka na proces. Kiedy w 1993 roku Kiran Bedi objęła tam stanowisko nowej inspektor generalnej, Tihar wkroczył w fazę błyskawicznych zmian.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Wkoło biało i mroźno. Wielka postać wyłania się zza śnieżnej kurtyny i rusza w drogę. Mija miasta, wioski, domy. Ląduje na szczycie góry, wśród sztucznych pająków i autodromów. „Figura” to surrealistyczna opowieść o tworzeniu mitu, o religijnym kiczu, o pragnieniu wielkości. Kto jest jej głównym bohaterem? Największy na świecie mieszkaniec Parku Miniatur Sakralnych: wielka, biała sprzeczność. Minimalistyczny film Katarzyny Gondek obywa się bez dialogów. Można go odebrać jako komentarz do frapujących meandrów polskiej - nie tylko religijnej - mentalności.
czytaj więcej
Produkcja: PL 1991
Podobno swego czasu w łódzkiej Filmówce był zapis na kolejne filmy o Józefie Brodzie, nauczycielu i muzyku z Beskidów… My nakręciliśmy swój zanim jeszcze Broda został odkryty jako postać niesłychanie malownicza i interesująca. W obliczu dzisiejszych sporów w sprawie patriotyzmu i miłości swojej ojczyzny (małej czy wielkiej) - może to być głos w dyskusji.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
7 sekund - wdech. 11 sekund - wydech. Zostaje włączony prąd i słyszymy uruchamianie się systemu operacyjnego. Smartfon zostaje podłączony do laptopa, nalany jest kubek mleka. Komputer jest niezakurzony, naładowany i gotowy. Rytuał dopełniony. Rozpoczyna się wyszukiwanie „Spełnienia”. ODDECH czuje się ignorowany z powodu ulubionego elektronicznego narzędzia CZŁOWIEKA i zaczyna skarżyć się na jego priorytety. Pamiętając wszystkie swoje możliwości, ODDECH próbuje dotrzeć do CZŁOWIEKA po raz ostatni...
czytaj więcej
Produkcja: FI 2014
„Viikonloppulapsi” jest o marce i jej córce, które widują się tylko w weekendy. W dni robocze Tinja mieszka z ojcem i marzy o krowach. Dziewczynka tęskni za matką, która walczy z alkoholizmem, ale kocha córkę i pragnie kiedyś być w stanie żyć z nią normalnie. Gdy Tinja składa mamie wizytę życie staje się przygodą - przebierają się za duchy, tańczą i śpiewają dziwaczne piosenki. To melancholijna - choć prześmieszna - opowieść, która pozwala widzowi uświadomić sobie, że rzeczy nie zawsze są czarno-białe.
czytaj więcej
Koncentracja, spokój i równowaga decydują na linie o sukcesie albo o porażce. Najmniejszy przejaw nieuwagi może zakłócić równowagę i spowodować upadek. Jak trudno jest, kiedy świergot i trzepot wystawiają umiejętności akrobaty na próbę?
czytaj więcej
Produkcja: PL 2014
Historia postaci pozbawionej zmysłów, która odzyskuje przytomność na środku areny pewnego widowiska. Tym samym rozpoczyna się gra, w czasie której postać będzie musiała odzyskać „zmysły".
czytaj więcej
...
czytaj więcejProdukcja: PL 1992
czytaj więcejPolskie siatkarki i trener, który nie mówi po polsku. Szpital w Brandenburgii, w którym polscy lekarze trafiają na polskich pacjentów. Artysta, który „likwiduje" granicę i tworzy nową, wspólną przestrzeń. „GRENZE/GRANICA“ to wizualna podroż wzdłuż polsko-niemieckiej granicy. Zaczyna się w Szczecinie i prowadzi aż do Görlitz i Zgorzelca. Dokument przez 45 minut pokazuje siedem przykładów polsko-niemieckiego życia – z rożnych sfer, ale zawsze z niemieckiego i polskiego punktu widzenia. Granica jest otwarta - jaki to ma wpływ na ludzi, którzy tutaj mieszkają? Film, bez uprzedzeń, dokumentuje życie w rejonie, który chce być czymś więcej niż tylko krańcem Polski czy krańcem Niemiec – jest przecież środkiem Europy.
czytaj więcej
...
czytaj więcejczytaj więcej
...
czytaj więcejProdukcja: PL 1973
czytaj więcejProdukcja: PL 2000
czytaj więcej...
czytaj więcejProdukcja: GRC 2014
„Interlude” to krótkometrażowy, poetycki dokument, który można uznać za esej filmowy. Tematem przewodnim jest góra Pelion, tworząca zakrzywiony półwysep między Morzem Egejskim a Zatoką Pagasyjską. Poprzez eliptyczną narrację, użycie słów-kluczy oraz kompletne unieruchomienie kamery, film podejmuje próbę estetycznej obserwacji przestrzeni, a także czasu, który upływa pomiędzy bezruchem a ruchem, bazując na subiektywnym punkcie widzenia reżysera.
czytaj więcej
Produkcja: PL 1992
czytaj więcej...
czytaj więcejProdukcja: NOR 2014
W tej animacji 3D, jak w każdym dobrym political fiction, wszystko jest możliwe. Ale też w przewrotny i ostry sposób dotyka rzeczywistości. Kolor placu w Moskwie to element jego nazwy, który przecież można zmienić (gdyby tylko Władimir Władimirowicz Putin zechciał). Autor zadedykował „Jealous guy” aktywistkom „Pussy Riot”, Edwardowi Snowdenowi, a także wszystkim działającym w trudnych i niebezpiecznych warunkach na rzecz praw homoseksualistów.
czytaj więcej
...
czytaj więcej...
czytaj więcejProdukcja: PL 1991
Juliusz Naumowicz był postacią w Karkonoszach bardzo znaną (zmarł dwa lata temu). Przez wiele lat „rabował ziemię”, poszukując w niej minerałów i kamieni szlachetnych, w momencie gdy go poznajemy, jest kilka miesięcy po ciężkim wypadku (spadł ze skały, ziemia go „odepchnęła”). Jakie życie go czeka?
czytaj więcej
Produkcja: PL 2002
Reportaż z jedynego w swoim rodzaju dorocznego zjazdu obywateli Karaibskiej Republiki Żeglarskiej. Oto jak można sobie stworzyć alternatywny świat, o wiele zabawniejszy od tego, w którym żyjemy na co dzień.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2000
Reportaż o kobiecie, która wskutek reform ustrojowych („A Balcerowicz wyciął nam numer…”) straciła wszystko, co miała i zarabia na życie zbieraniem polnych kamieni, które sprzedaje zarządowi dróg.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2006
czytaj więcejKameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba kontaktu i bycia wysłuchanym. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.
czytaj więcej
...
czytaj więcejProdukcja: FR 1910
czytaj więcejProdukcja: FR 1907
czytaj więcejProdukcja: FR 1905
czytaj więcej...
czytaj więcejProdukcja: PL 2015
czytaj więcejProdukcja: PL 1977
Podwójny debiut: autorki i operatora, Tomasza Kosiora. Zbiorowy portret trzech szczecińskich lotników pasjonatów uprawiających (z sukcesami sportowymi) akrobacje samolotowe. Staraliśmy się oddać specyficzny nastrój lotniska oraz samego lotu akrobacyjnego. Film był emitowany w ogólnopolskim Studio 8.
czytaj więcej
Produkcja: FR 1907
czytaj więcejProdukcja: FR 1907
czytaj więcejProdukcja: ESP 2014
W czerwcu 1943 roku niemiecki szwadron JU-88 zestrzelił samolot pasażerski niedaleko Cedeiry (Galicja, Hiszpania). Nikt nie przeżył. Wśród pasażerów była wybitna osobistość, Leslie Howard. Był Żydem, propagandystą antynazistowskim, hollywoodzkim dandysem. Historia często pisana jest zapomnianymi urywkami rzeczywistości. Oto opowieść o tym, jak mogła wyglądać ostatnia podróż Lesliego Howarda.
czytaj więcej
Produkcja: FR 1906
czytaj więcejProdukcja: DE 2015
„Madama Butterfly” jest filmem marionetkowym o wybuchowym występie operowym z rozrywającymi konsekwencjami.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2004
czytaj więcejProjekt dokumentalny mający na celu analizę kin oraz doświadczenia kinowego. Miasta tracą swoje świątynie filmu. Chodzenie do kina traci swoją wartość społeczną. Ludzie nie chadzają do ciemnej sali w poszukiwaniu marzeń. Film przeżywano i odczuwano wspólnie. Dziś jesteśmy sami. Tak samo, jak te miejsca – odizolowane, bez publiczności, bez operatorów kinowych, bez filmów, bez kina. Nawyk chodzenia do kina zanikł. Już nie marzymy. Wspomnienia tych miejsc oraz tych, którzy do nich uczęszczali i żyli tam, wraz z emocjami i kinem – zniknęły. Niektóre wspomnienia jednak pozostały – wspomnienia filmu. Świątyni. Rytuału. Wielokrotnych doznań.
czytaj więcej
Produkcja: GER/ISR 2014
Od tysięcy lat pielgrzymi różnych religii odwiedzają Jerozolimę w celu doświadczenia czegoś transcendentalnego. Jednak niektórzy z tych pielgrzymów ulegają urojeniom – zaczynają utożsamiać się ze świętymi postaciami. Psychiatrzy zaczęli nazywać to „syndromem jerozolimskim”. Pan James żyje już w Jerozolimie jako Jezus od 5 lat. Bez domu, pieniędzy, czy butów, pełni swoje samozwańcze wezwanie. Zwracając uwagę jerozolimskich turystów, ten nowoczesny ewangelista nie obrał łatwej drogi - pojawia się bowiem coraz więcej ludzi uznających go za szaleńca oraz kwestionujących jego styl życia. Podążając za Panem Jamesem podczas jego pielgrzymki przez ziemię świętą, film pokazuje różnice i płaszczyzny społeczne, polityczne, kulturowe oraz religijne tego regionu.
czytaj więcej
Produkcja: PL 1990
czytaj więcejProdukcja: PL 2015, 4’
czytaj więcejProdukcja: IT 2014
„Mother-Rhythm” to wideo-kronika związku autorki z jej matką, opowiedziana eksperymentalnym, hybrydowym językiem, który łączy style kreatywnego dokumentu, rodzinnego repertuaru fotograficznego oraz sztuki performance. Projekt ten jest jak otwarty, artystyczny pamiętnik, który z biegiem czasu zbiera niespodziewane i heterogeniczne materiały w formie wideo, interwencji performatywnych, sztuki cyfrowej, tekstów, artefaktów, instalacji. Jest to eksploracyjna podróż w głąb autorki i z powrotem, przybierająca czasem formę psychomagicznego rytuału.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Bohaterem „Mów do mnie" jest uzależniony od marihuany dwudziestojednoletni Krzysiek, mieszkaniec ośrodka Monaru w Warszawie. Film nie jest kolejną narracją o uzależnieniu, lecz opowieścią o relacji bohatera i reżyserki; nietypowym przykładem tego, jak życie wnika w materię filmową, stawiając protagonistę i twórcę w trudnej sytuacji. To historia rodzącego się uczucia, walki ze słabościami, a także opowieść o dojrzewaniu do dorosłości. Temat, leżący na sercu wielu wybitnym dokumentalistom, znalazł w „Mów do mnie” zarazem uniwersalny, jak i pełen indywidualnego napięcia wymiar. Dokument opowiada o tym, jak twórczyni staje się protagonistką własnego filmu oraz o ciężarze odpowiedzialności i za siebie, i za druga osobę.
czytaj więcej
Reżyser: anonimowy
czytaj więcej...
czytaj więcej...
czytaj więcejProdukcja: HR 2014
Jakieś sześćdziesiąt lat temu pewien mężczyzna zaginął na cztery lata. Powrócił odmieniony, wraz z bolesną tajemnicą. Później zbudował życie swojej rodziny wokół tego niewypowiedzianego sekretu. Mówienie o przeszłości stało się zabronione. To jego wnuczka, reżyserka tego filmu, jako pierwsza zaczęła zadawać pytania, chcąc od dzieciństwa dowiedzieć się, skąd wzięły się blizny dziadka. Mężczyzna zmarł jednak, nie wyjawiając w pełni swojej tajemnicy.
„Naked Island” to śledztwo skonstruowane na ruinach przeszłości. Mozaika tropów – fotografii rodzinnych oraz intymnych zwierzeń grupy ludzi, których związało jedno miejsce, wyspa złamanych dusz, oraz konsekwencje, które to miejsce ponosiło przez trzy pokolenia.
czytaj więcej
...
czytaj więcejProdukcja: HR 2014
W 2013 roku Chorwacja wkroczyła w piąty rok recesji, a stopa bezrobocia sięgnęła 20%. Kraj przyłączono do Unii Europejskiej, lecz tego samego roku konserwatywni aktywiści wnieśli tam zakaz małżeństw homoseksualnych. Pomimo wszystkich tych wydarzeń, największym rozgłosem w 2013 roku., według chorwackich portali internetowych, cieszyła się tragiczna śmierć Dolores Lambašy. Młodej aktorce bardzo zależało na zdobyciu serc publiki, ale jej starania spełzały na niczym. Wszyscy uwielbiali ją nienawidzić. Film uwiecznia ostatni rok życia młodej aktorki oraz jej intensywne relacje z mediami.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2014
Dwa lata temu przypadkiem natrafiłem na starą książkę o dziwnych przypadkach z XIX wieku. Upiorny duch tego zbioru nabrał wyrazistości dzięki obecności starej, zniszczonej czarno-białej fotografii wsuniętej między stronice. Na zdjęciu można było dojrzeć ledwo widoczną twarz młodej dziewczyny. Na odwrocie widniało zdanie, którego nie byłem w stanie odczytać. Jedyne co rozpoznałem to imię – Nicole.
czytaj więcej
...
czytaj więcejHistoria twórcy i pierwszego dyrektora FBI, w roli głównej Leonardo DiCaprio.
czytaj więcejHistoria pierwszego od dwustu lat porwania amerykańskiego statku. Kapitan i dowodzona przez niego załoga Maersk Alabama zostają zaatakowani przez somalijskich piratów. W roli głównej Tom Hanks.
czytaj więcejJohnny Depp, jako główny bohater, przeniesie nas w świat narkotykowy lat 80-tych. Historia narkotykowego króla, który wprowadza do obrotu nowy narkotyk – heroinę.
czytaj więcejHistoria najbardziej śmiercionośnego snajpera w historii Stanów Zjednoczonych. Wielokrotnie odznaczanego członka Navy Seals.
czytaj więcejAfganistan, rok 2005, operacja „Red Wings", tragiczna historia elitarnego oddziału Navy SEALs, w roli głównej Mark Wahlberg.
czytaj więcejPewnego dnia główny bohater trafia w miejsce, z którego nie może się wydostać – skalną szczelinę, która staje się jego koszmarem przez 127 godzin. Film o uporze, woli walki i kresach ludzkiej wytrzymałości.
czytaj więcejOkres II Wojny Światowej. Niemcy dzięki Enigmie przechylają szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Historia człowieka, który pomimo przeciwności losu, oskarżeń, łamie kod Enigmy czego efektem jest powstanie jednego z największych wynalazków naszych czasów – powstanie komputera.
czytaj więcejHistoria amerykańskiego kongresmena, który wspierał Afgańczyków w ich walce z Sowietami. Skutki jego działań odczuwamy do dziś…
czytaj więcejHistoria procesów, w których postać grana przez znakomitego Ala Pacino walczy o prawo do godnej śmierci ludzi nieuleczalnie chorych.
czytaj więcejLata 70. XX wieku. Historia człowieka określonego mianem jednego z najważniejszych męczenników ruchu gejowskiego w USA. W roli głównej Sean Penn.
czytaj więcejKultowa seria filmów Roberta Zemeckisa o podróżnikach w czasie oraz ich niezwykłym samochodzie DeLorean – wehikule czasu. A więc mała konfrontacja wizji przyszłości z filmu z rzeczywistością.
czytaj więcejHistoria genialnego matematyka, który obala teorię Adama Smitha, ojca współczesnej ekonomii. W roli głównej Russell Crowe.
czytaj więcejPo zlikwidowaniu apartheidu Republika Południowej Afryki wciąż jest podzielona. Nowy prezydent, Nelson Mandela, namawia do współpracy trenera rugbistów i stawia mu cel – zjednoczyć kraj przez walkę o mistrzostwo świata. W rolach głównych – Morgan Freeman i Matt Damon.
czytaj więcejHistoria żydowskich uciekinierów z nazistowskiego obozu, którzy w lasach Białorusi zakładają osadę, w której schronienie znajduje ponad tysiąc osób. W głównych rolach - Daniel Craig, Liev Schreiber.
czytaj więcejNagrodzona trzema Oscarami (w tym za najlepszy film) opowieść o człowieku, który został porwany i sprzedany jako niewolnik na południu USA w pierwszej połowie XIX wieku. Jego koszmar trwał długie 12 lat.
czytaj więcej...
czytaj więcejGranica między Polską a Niemcami upadła w 2004 roku. Początkowo Polacy bali się, że ich bogaci sąsiedzi wykupią ich ziemie i nieruchomości. Dziesięć lat później sprawy mają się inaczej: zaczął się nowy ruch w niemal opuszczonych wioskach prowincjonalnych regionów wschodnich Niemiec. Spadek cen nieruchomości sprawił, że ten region, który dotąd przyciągał uwagę tylko swoim wyludnieniem, stał się atrakcyjny dla polskich rodzin z okolic Szczecina. Zarabiają dość pieniędzy, żeby pozwolić sobie na domy tutaj, a jednocześnie mieszkają blisko swoich miejsc pracy. Ci Polacy podbijają opuszczone przestrzenie swojego zachodu. Działa tam jedynie polska sieć komórkowa, biura nieruchomości są pod ścisłą kontrolą Polaków, lokalne towarzystwo budowlane reklamuje świadczenia na dzieci. Nowi przyjezdni uczą się niemieckiego i wysyłają swoje dzieci do Europejskiej Szkoły. Żartobliwe studium socjologiczne o tanich nieruchomościach, typowych Polakach i Niemcach, innej i nowej Europie.
czytaj więcej
Produkcja: PL 1981
czytaj więcejReżyser: anonimowy
czytaj więcejReżyser: anonimowy
czytaj więcejReżyser: anonimowy
czytaj więcejReżyser: anonimowy
czytaj więcejFilm opowiada o prowokacji członków SS, która pierwszego września 1939 roku zapoczątkowała II Wojnę Światową. Film, z reporterską dokładnością, przedstawia działania w radiostacji Gliwice, bezpośrednio na polskiej granicy. Doskonały język filmu odsłania jedną z akcji, dzięki której nacjonaliści oszukali świat co do odpowiedzialności za wybuch wojny.
czytaj więcej
Produkcja: PL 1993/94
czytaj więcejProdukcja: FR 2014
Stare śródziemnomorskie mieszkanie było w zastoju przez 150 lat, jakby zamrożone w czasie. Mijają lata, podczas gdy pokolenia wracają do tego mieszkania na letnie wakacje. Film jest analizą zlewania się różnych czasów w przestrzeni mieszkania, splatając wizualną obecność zmarłych krewnych z ulotnymi widmami żywych członków rodziny. Urywkami głosów „Maybe Darkness” kwestionuje ludzki związek z rodzinną przeszłością i umiłowanymi miejscami.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2014
czytaj więcej...
czytaj więcej...
czytaj więcejProdukcja: PL 1971
czytaj więcejProdukcja: PL 1971
czytaj więcej...
czytaj więcejProdukcja: DE/PL/USA 2014
„Jakich wskazówek szukasz? Jakich? Śmierć Georga Trakla, obłąkanie, halucynacyjne proroctwo, koszmar historii, rzeczywistość przefiltrowana przez wir kłębiący się w chorym umyśle. Jakich wskazówek szukasz?” Te pytania przywołuje eksperymentalny „RekonGrodek”, którego autorzy mrocznymi obrazami nawiązują do prawdopodobnie samobójczej śmierci poety Georga Trakla. Stało się to w szpitalu wojskowym w Krakowie, w 1914 roku. Powołany do wojska w sierpniu Trakl brał udział w jednej z pierwszych bitew: w niesłychanie krwawej bitwie pod Gródkiem. Powołany na wojnę jako farmaceuta, nie miał szans pomóc umierającym i cierpiącym. Jego ostatni wiersz „Grodek” został napisany po tych wydarzeniach.
czytaj więcej
...
czytaj więcejProdukcja: PL 2015
Jeśli nagle znikają skarpety do pary, a wokół panuje bałagan, to wyraźny znak, że w mieszkaniu zagnieździł się Roskun - niedużych rozmiarów demon nieporządku i chaosu. Nie znajdziesz tu co prawda odpowiedzi, jak się go pozbyć, ale może chociaż raz zrozumiesz, czemu to akurat Tobie wszystko wylatuje z rąk.
czytaj więcej
...
czytaj więcejProdukcja: PL 1970
czytaj więcejProdukcja: BE 1913
czytaj więcejProdukcja: FR 1908
czytaj więcejProdukcja: PL 2015
Film jest szkicem do większej pracy nawiązującej do Bataille’owskiego zagadnienia przekroczenia oraz zachowania tego, co przekroczone.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2014
Film składa się z obrazów poklatkowych wykonanych w różnych przestrzeniach zmienionych w ciemnie optyczne. Należą do nich: igloo, ambona myśliwska, jaskinia, namiot, łódź oraz przyczepa kempingowa. Autorka pokazuje magiczny aspekt fotografii, która samoistnie pojawia się w przyrodzie i jest wszechobecna. W zamkniętym, zaciemnionym miejscu wystarczy zrobić mały otwór i można podziwiać ruchome projekcje rzeczywistości. Widok zewnętrznego świata jest odwrócony wewnątrz pomieszczenia; dwie przestrzenie scalają się w jeden niezwykły obraz. Autorka wybrała przestrzenie, które w pewnym stopniu są schronieniami: „Gdy jestem ukryta w środku, jestem jednocześnie obserwatorką świata zewnętrznego i tłem dla projekcji natury. Jest to w pewnym sensie praca o mnie, o mojej głębokiej więzi z przyrodą”.
czytaj więcej
...
czytaj więcej...
czytaj więcejProducja: PL 1993
Specyficzny świat siedmioletniego Olivera żyjącego na kolejnych statkach swego ojca, niemieckiego armatora żaglowców. Jego pokojem jest kabina, do szkoły odprowadza go wachtowy, a najlepszym przyjacielem jest bosman…
czytaj więcej
...
czytaj więcejProdukcja: PL 1984/85
czytaj więcejProdukcja: IRN 2015
W Teheranie trwa dzień jak co dzień. Auta suną po zakorkowanych ulicach, a wśród żółtych taksówek błądzących po gigantycznej metropolii jest jeden wyjątkowy samochód. Na desce rozdzielczej zamontowano w nim przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi Jafar Panahi, reżyser filmu. Do jego samochodu wsiadają ludzie prości i intelektualiści, przyjaciele i kompletnie nieznajomi, przypadkowe osoby w potrzebie i umówieni na przejażdżkę członkowie rodziny.
„Taxi-Teheran” to piękna audiowizualna pocztówka z Iranu, w której zamiast egzotycznych zdjęć dominuje dokumentalne spojrzenie na otaczającą reżysera rzeczywistość. To właśnie jeden z powodów, dla którego w filmie zakochali się jurorzy tegorocznego Berlinale i nagrodzili go główną nagrodą – Złotym Niedźwiedziem. Film zdobył także nagrodę dziennikarzy FIPRESCI.
czytaj więcej
Produkcja: PL 1971
czytaj więcej