Filmy
- (Rêve) d'un pays éloigné, 10'
(Rêve) d'un pays éloigné / (Dream) of a distant landProdukcja: Francja 2014
Lato w retrospekcjach, błyskach i olśnieniach, ale też w całkowitej ciemności. Matka i córka, nie zawsze w harmonii. To poetycki, intensywny film o ich relacji, analizowanej poprzez fragmenty wspónie spędzonych, letnich chwil. Realcji tak niejednoznacznej, jak tylko może to zaistnieć między dwoma tak bliskimi osobami.
Autorzy:
- Abu Haraz, 73'
Abu HarazProdukcja: Polska 2013Proste kontemplacyjne obrazy pokazują życie mieszkańców Abu Haraz – wioski położonej na pustyni w Sudanie Północnym. Ludzie żyją tu od wieków w rytmie wyznaczanym przez wylewy Nilu, użyźniającego grunty pod uprawy. Wszystko zmieni budowa wielkiej tamy. Domy współczesnych i groby przodków, ważne dla żyjących, mają zniknąć z powierzchni ziemi. Ludzie z Abu Haraz zamieszkają w nowej miejscowości. Tu ważnym elementem życia będzie telewizor. Jeden z mieszkańców wraca do wioski, żeby ponownie zobaczyć raj, który wkrótce zostanie utracony. Reżyser odwiedzał Abu Haraz przez siedem lat, zapisując w obrazach filmowych ostatnie chwile istnienia wioski.
Autorzy:
- Sati, 25'
Sati
Produkcja: Polska 2013Pokryta śniegiem, niewiarygodnie piękna góra wyłania się zza chmur jeszcze przed pojawieniem się tytułu. Patos? Kicz? Tak, ale co z tego, i tak jest piękna. Drugie ujęcie: pełna uczuć twarz kobiety. Kobieta patrzy w bok, intensywność jej twarzy na wymiętym oparciu miękkiej, przytulnej kanapy. Trzecie ujęcie bije światłem, energią, ruchem. W pierwszym ujęciu widzimy górę, która po prostu jest. W drugim: Olgę, żonę Piotra. W trzecim: Piotra w jego żywiole. Słowo sati oznacza rytuał samospalenia się wdowy na stosie pogrzebowym męża, praktykowany w niektórych społecznościach azjatyckich.
Autorzy:
Goście:
- Bartłomiej Świderski
Początkowo myślał, że chce pracować przy produkcji filmu. Ukończył nawet studia na z organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Jednak jego miłość do obserwowania rzeczywistości i chęć opisywania jej przeszkodziła mu w zostaniu producentem. Rozpoczął kolejne studia na tym samym uniwersytecie, tym razem ucząc się reżyserii filmowej i telewizyjnej, podjął też studia w Szkole Wajdy. Bartek wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych, reklam, programów telewizyjnych i teledysków, jednak najbardziej chciałby robić dokumenty. „Sati” to jego debiut w dziedzinie dokumentu.
Filmografia:
Sati (2013)
czytaj więcej - Maciej Drygas
Urodził się 3 kwietnia 1956 roku w Łodzi. Reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta, producent. Absolwent reżyserii Wszechrosyjskiego Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie. Był asystentem Krzysztofa Zanussiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Jako dokumentalista zadebiutował w 1991 roku głośnym filmem „Usłyszcie mój krzyk”, za który otrzymał szereg nagród na całym świecie. Autor filmów dokumentalnych emitowanych przez stacje telewizyjne w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii. Twórca dokumentów radiowych nadawanych przez BBC i rozgłośnie radiowe w Niemczech, Skandynawii i w krajach Beneluksu. Wykładowca PWSFTViT w Łodzi, członek Polskiej Akademii Filmowej. Laureat wielu prestiżowych nagród. Znany z długich i skrupulatnych przygotowań do realizacji swoich filmów.Abu Haraz (2012)Cudze listy (2010)Usłysz nas wszystkich (2008)Jeden dzień w PRL (2005)Głos nadziei (2002)Stan nieważkości (1994)Usłyszcie mój krzyk (1991)Psychoterapia (1983)czytaj więcej
- Muriel Montini
Muriel Montini studiowała kinematografię. Żyje i pracuje w Paryżu. Od 1999 r. zrealizowała kilka filmów wyświetlanych w różnych ważnych instytucjach i na festiwalach na świecie. Obecnie pracuje nad różnymi projektami filmowymi.
Filmografia:
Un roi complètement (in production)
czytaj więcej
Ceux de la côte (in production)
A Cold Place (2010)
Alice (2009)
Les jeux d’enfants (2008)
Le monde est immense (2006)
Instants d’après (2006)
All along theses lines (1999)
Mapka dojazdu:
- Abu Haraz, 73'