Filmy
- Există gânduri, 21'
Există gânduri / And There Are Thoughts
Produkcja: Rumunia 2013Stary dom na rumuńskiej wsi, proste zabudowania gospodarcze. Są tu pewnie od wielu lat. Czas, który stanął w miejscu. Właścicielka krząta się powoli w domu i obejściu. To Maria, która żyje samotnie, ale nie pozwala samotności przeistoczyć się w smutek. Kamera towarzyszy jej codziennym czynnościom, słowom, piosenkom. Maria jest stara i mądra. Nie zaniedbuje niczego, o co może się jeszcze postarać w swoim życiu.
Autorzy:
- Never Be Clever, 19'
Never Be Clever
Produkcja: Holandia 2013Cierpiący na autyzm trzydziestosiedmioletni Wouter uwielbia rysować erotyczne komiksy. Mieszka na zacisznej farmie z bratem, spędzającym czas na malowaniu ponurych krajobrazów. Wouter jest zafascynowany Darią Morgendorffer, bohaterką emitowanych przez MTV animowanych seriali (Beavis and Butt-Head, Daria). Rysunkowa postać wywarła przez lata wielki wpływ na tworzone przez niego erotyczne komiksy. Kiedy Wouter zaczyna publikować swoje prace w internecie, ludzie stają się wobec niego uprzedzeni. On natomiast staje się coraz bardziej świadomy tego, co prezentuje, chciałby zdobyć uznanie. Czy uda mu się osiągnąć cel?
Autorzy:
- Odchod na korze, 21'
Odchod na korze / The Stop on Main Street
Produkcja: Słowacja 2013Dokument nie tyle o filmie, który dostał Oscara, lecz raczej o tym, co stało się później.
Kamera podąża za ludźmi, miejscami, perypetiami i uczuciami towarzyszącymi tamtej realizacji: „Obchodowi na korze” („Sklepowi przy głównej ulicy”) z 1965 r. Czechosłowacka produkcja przeszła do historii kina jako pierwszy zdobywca Oscara dla filmu środkowoeuropejskiego. Grała w nim między innymi Ida Kamińska – polska, żydowska i międzynarodowa aktorka oraz reżyserka teatralna. Dokumentalny, nostalgicznie czarno-biały „Odchod na korze” wraca do atmosfery „Obchodu na korze”, doceniając również tych, którzy w oscarowym filmie nie zagrali z ważnych, życiowych powodów.Autorzy:
- Odwiedziny, 11'
Odwiedziny / A visit
Produkcja: Polska 2013Gdzieś nieopodal pięknego lasu od rana trwają niespieszne, ale staranne przygotowania. Odświętny ubiór, nakrywanie stołu obrusem, wazon ze świeżymi kwiatami polnymi lub leśnymi. Ktoś gdzieś odkurza, tyka zegar, piękna pogoda, las, bajkowy spokój. Czas mija. Ubrani na galowo ludzie czekają. Dokument został zrealizowany w Sokolu, w domu opieki społecznej na pograniczu polsko-białoruskim.
Autorzy:
- Swallow, 9'
Swallow
Produkcja: Wielka Brytania / Szkocja 2013Jedzenie, które na co dzień wydaje się czymś konkretnym i przyziemnym, ma w tym filmie zupełnie inne znaczenie niż funkcja zaspokajania jednej z podstawowych potrzeb życiowych. Obrazy pożywienia, utrwalone na taśmach 8 i 16 mm, przywołują wspomnienia i emocje. Osobiste historie, opowiadane przez różne głosy, nakładają się na obrazy jedzenia i inne kadry, scalone pamięcią narratorów. Wielowątkowa opowieść, która powstaje w ten sposób, jest jednocześnie egzystencjalna i emocjonalna.
Autorzy:
- Vi Bast Bindu, 18'
Vi Bast Bindu / Bet Obey
Produkcja: Albania 2014W czasach wielomiliardowego biznesu piłki nożnej, głos Albańczyka uzależnionego od zakładów piłkarskich oprowadza nas po świecie piłki nożnej, hazardu i przegrywania. Takie słowa mogłyby brzmieć jak konspiracja, jednak podkreślają gorzką prawdę nie tylko o Albanii, ale, co ważniejsze, o arenie międzynarodowej. Stawiane są oskarżenia, wskazuje się winnych. Realistyczne spojrzenie na międzynarodowy fenomen hazardu w piłce nożnej.
Autorzy:
Goście:
- Carmen Tofeni
Urodzona w Rumunii, reżyser wyjechała do Włoch, by studiować reżyserię obrazu na Centro Sperimentale di Cinematografia, gdzie chodziła na zajęcia do Giuseppe Rotunno, mistrza światła u Felliniego. Wcześnie zainteresowała się filmem dokumentalnym, czego wynikiem były różne projekty dokumentalne. W swoim poprzednim dokumencie „Building no. 6” (23min.) pełniła funkcję reżysera obrazu. Film ten, zrealizowany dzięki ośrodkowi szkoleniowemu Aristoteles Workshop 2010 przy wsparciu ARTE i MEDIA PROGRAMME, w 2010 r. wygrał nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego i nagrodę jury na Faces of Poverty Film Festival w Budapeszcie. W 2009 r. reżyserowała obraz do filmu „What Traian Couldn’t See” (6 min.), który pokazywany był w sekcji filmów krótkometrażowych festiwalu w Cannes. Dyplomowy krótkometrażowy film fabularny Carmen „They Are Nobody”, w którym występowała jako reżyser obrazu, został nominowany do nagrody David di Donatello w 2014 r. Na swój debiut reżyserski wybrała osobistą opowieść. Długotrwały związek z głównym bohaterem zaowocował bardzo intymnym materiałem.
Filmografia:
„Non sono nessuno” (fabuła, Włochy, 22 min, 2013), zdjecia:
2014-Nominacja Premi David Di Donatello za najlepszy film krótkometrażowy„Existã gânduri” (dokument, Rumunia, 23 min, 2013), zdjęcia i reżyseria:
2013 – Documentarist – Festiwal Filmów Dokumentalnych w Stambule– pokaz
- DocuART – Festiwal Filmów Dokumentalnych w Bukareszcie– konkurs„Blocul nr. 6” (dokument, Rumunia, 23 min, 2012), zdjęcia:
2012 - Aristoteles Workshop & ARTE Rumunia-Najlepszy Film Dokumentalny i Nagroda Jury Krytyków Filmowych
- Faces of Poverty Film Festival Budapest, Blocul nr. 6 – nagroda Jury
- Film.dok– Festiwal Filmów Dokumentalnych Miercurea-Ciuc– Nagroda dla najlepszego debiutu filmowego„Ce Traian nu putea sã vadã” (dokument, Rumunia-USA, 6 min, 2009), zdjęcia:
2009 – Short Film Corner, 62. MFF Cannes – pokaz
czytaj więcej
- San Gio Video Festival – pokaz
- Genevieve Bicknell
Genevieve Bicknell, artystka i autorka filmów pracująca w Edynburgu, zaczęła pracę z filmem dzięki antropologii społecznej, a później dzięki malarstwu. W swoich pracach bada tematy rodziny, pamięci, oraz stosunek człowieka do innych oraz do siebie samego. Podczas studiów współpracowała jako operator kamery i dźwiękowiec przy tworzeniu pełnometrażowego dokumentu (obecnie w fazie produkcji) w Jemenie. Film ten bada wpływ rewolucji na dynamikę wewnątrzrodzinną. Jej film dyplomowy „The Bicknell” był osobistym dokumentem o jej stosunkach z rodziną. To doświadczenie sprawiło, że zaczęła bliższą współpracę z boharetami swoich filmów, a podejście to rozwija dalej w „Swallow”. Poza filmem, Genevieve maluje, od czasu do czasu pisze dla radia oraz pracuje w dziedzinie zdrowia psychicznego. „Swallow” jest jej pierwszym filmem od ukończenia studiów na Edinburgh College of Art (Edynburg).
genbicknell@hotmail.com
Filmografia:
“Sightlines”, 2014
czytaj więcej
“The Bicknell”, 2014
“Swallow”, 2013
“Tree Dreaming”, 2013
- Kelmend Karuni
Kelmend Karuni (znany również jako Zino Raza oraz Mas O Ze) jest albańskim filmowcem.
Filmogafia:
Vi Bast Bindu (2014)
czytaj więcej
Vlora - the beauty unveiled (2014)
Pijanecet e Ajrit te Eger (2014)
Sibyls of our times (2013)
Fresk Fare (2013)
Homofobia (2013)
Epical Legendary Songs of the Highlands (2013)
The Doors of Hell (2013)
ADA (2013)
The Mysteries of Xhubleta (2010)
Scorcher Heat (2010)
Frigidance (2010)
Story from the Ferry (2009)
Der Albaner (2009)
Alive (2008) - Matej Bobrik
Matej Bobrik jest młodym filmowcem ze Słowacji. Absolwent PWSFTViT w Łodzi oraz programu DOK PRO Szkoły Wajdy w Warszawie.
Filmografia:
2009 When the sun doesn’t rush
czytaj więcej
2010 House of death
2013 Self(less)-portrait
2013 A Visit
- Peter Zakutansky
Peter Zákuťanský (ur. 1988) studiował krytykę sztuki i nauki audiowizualne na wydziale filmu i telewizji na Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie. „Przystanek przy głównej ulicy” to jego pierwszy niezależny film. Obecnie Zakuťanský współpracuje z grupą artystyczną Aliens and Herons, która skupia się na stojących w przestrzeni publicznej pomnikach czechosłowackich z okresu socjalizmu.
czytaj więcej - Tamino Parren
Tamino Parren (1988) urodził się i wychował w Holandii. Uczęszczał do Szkoły Grafiki w Utrechcie, gdzie uczył się techniki filmu i animacji. Tam zainteresował się filmem dokumentalnym. Po ukończeniu szkoły kontynuował naukę na Academie St. Joost Breda, gdzie studiował realizację filmów dokumentalnych. Podczas studiów zainteresował się przedstawianiem życia „jednostki”. Tamino obserwuje zwykłego człowieka, którego życie jest z reguły odizolowane. Jednakże próbuje ujawnić wartość takiego stylu życia. Zaowocowało to bliższym, intymnym spojrzeniem na czyjeś życie.
Filmografia:
Never be Clever (2013)
czytaj więcej
De Laatste Akte (The Last Turn) (2012)
Recht op Acceptatie (Entitled to Acceptance) (2010)
Mapka dojazdu:
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.Program na 02.10.2014
- 11:00 - 12:30, Studio TVP3 Szczecin, Oblicza Zachodniopomorskiej Kinematografii
- 13:00 - 13:30, Brama Jazz Cafe, Media Corner
- 13:00 - 15:00, Studio TVP3 Szczecin, Oblicza Zachodniopomorskiej Kinematografii
- 16:00 - 17:00, Studio TVP3 Szczecin, Nowe Kino Wyszehradzkie
- 17:30 - 19:00, Multikino Galaxy, Najlepsze Filmy Świata
- 19:00 - 21:00, Český film, Zachodniopomorskie Shorty Finał
- 19:00 - 21:00, Piwnica Kany, videoART - Instalacje Multimedialne
- 20:00 - 23:00, Kino Zamek, Konkurs Europejski Blok 1 / Dyskusja
- 21:00 - 01:00, Český film, Český film: Kino faktu według …, Martin Scorsese , Ron Howard , Roman Polański
Udostępnij:
- Never Be Clever, 19'