Mrożek. Życie warte jest życia

Twórczość Sławomira Mrożka jest powszechnie znana, w przeciwieństwie do życia prywatnego, które było pieczołowicie chronione. Poza żoną nikt nie miał do niego dostępu. Projekt Pawła Chary „Mrożek – życie warte jest życia”, w którego skład wchodzą: film, książka albumowa oraz wystawa fotografii, prezentuje nieznane dotąd oblicze Mistrza – człowieka o wielkim umyśle, ale i potężnym sercu, miłośnika życia. Paweł Chara pełnił funkcję osobistego sekretarza Sławomira Mrożka, mieszkał w jego gabinecie, towarzyszył mu w podróżach, w spotkaniach z przyjaciółmi, uczestniczył w pracy zawodowej, słowem – stał się częścią jego codzienności.
 

 

O wystawie:

Fotografie Pawła Chary to symbole, które pokazują Mrożka na pograniczu światów. Ten realny ściera się tu ze światem wewnętrznym, czego efektem są obrazy – osadzone w niezwykłych, malowniczych, czasem niepokojących, a czasem „zwyczajnych” przestrzeniach. Ukazują Mistrza sam na sam ze sobą – daleki lub bliski, obecny lub zagłębiony w galaktyce swoich myśli. Każdy portret to próba zgłębienia tego niezwykłego człowieka. Próba odpowiedzi na pytanie: kim tak naprawdę był? Wystawa składa się z 38 fotografii o wymiarach 70 x 100.
 
O filmie:
 
Mrożek żartuje przy śniadaniu. Mrożek podśpiewuje stare, hiszpańskie pieśni. Mrożek opowiada o swoim przywiązaniu do polskich kabanosów i ogórków kiszonych. Jednym słowem Mrożek „tu i teraz”, który, być może ku zaskoczeniu wielu, jest zabawny. Film w pewien sposób „demaskuje” stereotypowy obraz Mrożka-dziwaka. To już bezpośrednie przejście do „prywatnego pokoju”. Bardzo osobisty zapis fragmentów życia, które pokazują po prostu człowieka. Nikt nigdy nie widział takiego Mrożka. Dokument rzuca zupełnie nowe światło na Mistrza. Światło pozytywne, które da zaczyn do powtórnej, jednak zupełnie nowej dyskusji o tym wielkim Polaku. Muzyka: Armand Amar, Adam Klocek oraz Zbigniew Preisner. W filmie występują także: Jerzy Stuhr, Andrzej Seweryn, Jarosław Gajewski, Ryszard Szewczyk, Władysław Wolter. Producent filmu jest Fundacja im. Sławomira Mrożka.
 
Sponsorem strategicznym projektu jest: PGNiG SA. 
 

Współorganizatorami wydarzenia są: Staowarzyszenie OFFicyna, Fundacja im. Sławomira Mrożka, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

           

 

 


Przeszłe wydarzenia


Filmy poprzednich edycji

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: