Jury Międzynarodowe

Muriel Montini (Francja) - studiowała kinematografię na Université Paris-VIII. Od 2000 roku nakręciła kilka filmów oscylujących między fikcją, dokumentem, a kinem eksperymentalnym. Były one prezentowane w różnych międzynarodowych instytucjach (m.in. Musée du Jeu de Paume Paris, Anthology Film Archives New York) oraz na festiwalach (m.in. Hamburg International Short Film Festival, FID de Marseille, Rencontres Paris–Berlin, European Media Art Festival Osnabrueck). W 2014 roku wygrała dwie nagrody na Szczecin European Film Festival. Mieszka w Paryżu, gdzie pracuje nad kolejnymi projektami.

 

Tomasz Raczek (Polska) - krytyk filmowy, publicysta, wydawca, dyrektor kanałów filmowych Platformy „n”, autor programów telewizyjnych i radiowych. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej. Wraz z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył słynny duet recenzencki znany z zażartych sporów o filmy. Laureat „Wiktora” oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej. Współpracownik wielu gazet i czasopism, m.in. „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Filmu”, „Teatru”, „Ekranu”, „Kina”, „Cinemy”, „Playboya”, „The European” i „The Montreal Gazette”. Twórca polskiej edycji „Playboya” i jego pierwszy redaktor naczelny. Recenzent teatralny i filmowy, kierownik literacki Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego „Oko”. Był wicedyrektorem TVP 2 i wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej. W 2002 roku wraz z Marcinem Szczygielskim założył Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego. Autor wielu książek m.in.„Kinopassana. Sztuka oglądania filmów”, „Karuzela z idolami”, czy pięciotomowego leksykonu filmowego „Perły kina”.

 

dr Claus Löser (Niemcy) - urodzony w 1962 w Karl-Marx-Stadt (dzisiaj: Chemnitz). Od 1980 roku: twórca tekstów, filmów oraz muzyki. W latach 1982-86: wydawca czasopisma Samizdat-Zeitschrift A Drei. 1990-95: pracował w studio filmowym w Poczdamie-Babelsbergu. Od 1990:  Kierownik programu w BrotfabrikKino w Berlinie. Od 1992: krytyk filmowy, m.in. w gazecie codziennej „Berliner Zeitung” i „film-dienst”. W 1996: założył kolekcję ex.oriente.lux (Archiwum Filmu Eksperymentalnego Wschód 1976 do 1989) oraz wydał książkę „Gegenbilder” (Filmowy Przewrót w DDR). W 2009: twórca filmu dokumentalnego „Behauptung des Raums” (wspólnie z Jakobine Motz). W 2010: uzyskał tytuł doktora. W 2011: wydał książkę „Strategien der Verweigerung“. Od 2012: felietonista w „Berliner Zeitung”. W 2015: film dokumentalny „Ornament & Verbrechen“ (wspólnie z Jakobine Motz). Autor wielu artykułów na temat filmu oraz współczesnej historii, przede wszystkim dotyczących produkcji filmów w ustroju totalitarnym. Kurator wystaw oraz przeglądów filmowych. Członek w komisjach i jury. Mieszka w Berlinie.

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: