Szczecin Film Festival 2021: 13.10.2021, Środa, 17:00
INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych, al. Wojska Polskiego 90 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Extraklasa '21
„Szop, Szop, Szop, Szopę... (Chop, Chop, Chop, Chopin...)”, D: Mariusz Wilczyński, 1999, 13’, POL
Impresja animowana zrealizowana z okazji Międzynarodowego Roku Chopinowskiego. Jej ścieżkę dźwiękową stanowi muzyka Fryderyka Chopina w interpretacji Justyny Steczkowskiej, Michała Urbaniaka oraz Tomasza Stańki.
“From The Green Hill”, D: Mariusz Wilczyński, 1999, 5’, DEU / POL
Słynny trębacz w obsesyjnym, ulegającym ciągłym metamorfozom, plastycznym świecie wyobraźni Mariusza Wilczyńskiego. Drzemiący na ławce mężczyzna wraca we wspomnieniach do dziecięcych lat.
„Niestety” / “Unfortunately”, D: Mariusz Wilczyński, 2004, 13’, POL
Teraz oboje starzy, kiedyś byli szczęśliwi, dobrzy, zgodni, piękni. Para starych aniołów. Pewnej nocy nawiedził ich ten sam sen. Sen, w którym znów stali się młodzi. Z sennej perspektywy ich długie wspólne życie ukazało się im nieco inne. Niestety.
„Wśród nocnej ciszy” / “In The Stillness of The Night”, D: Mariusz Wilczyński, 2000, 2’, POL
Zainspirowana Andersenowską Dziewczynką z zapałkami, przejmująca opowieść o bólu samotności, ale i o iskierce nadziei. Samotna bohaterka w wigilijny wieczór oraz kolęda w tle.
„Śmierć na pięć”, D: Mariusz Wilczyński, 2002, 4’, POL
Klip Mariusza Wilczyńskiego przy współpracy z Grzegorzem Ciechowskim z jego ostatniego utworu przed śmiercią. W początkowym zamyśle klip inspirowany utworem miał być tylko fragmentem większej całości, półgodzinnego filmu animowanego, do którego Wilczyński i Ciechowski przymierzali się od dawna. Śmierć artysty – 22 grudnia 2001 roku – pokrzyżowała te plany, pozostał tylko przejmujący klip.
„Kizi Mizi”, D: Mariusz Wilczyński, 2007, 20’, POL
Animowany melodramat. Ona jest myszą, on – kotem. I ten trzeci – także kocur. Miłość, zdrada i udręka samotności, a wszystko to w rytm przepojonego smutkiem przepięknego bluesa Petera Greena i Fleetwood Mac Need Your Love So Bad.
Polski reżyser animacji, performer, profesor animacji w Szkole Filmowej w Łodzi. Animacji nauczył się sam i od 1996 realizuje autorskie kino animowane. Miał retrospektywy swoich filmów m.in. w MoMA w Nowym Jorku (2007), Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2007 i 2020), Pretoria Art Museum (2007), National Museum of Brazil (2009), Tokyo International Forum (2014), Pera Museum w Stambule (2014), Muzeum Narodowym w Warszawie (2018). Prezentował swoje filmy także m.in. w National Gallery w Londynie (2007), Lincoln, Center w Nowym Jorku (2010), i na Berlinale (2008).
Mariusz Wilczyński realizuje również filmy animowane na żywo, do udziału w których zaprasza muzyków, tworząc z nimi improwizowane spektakle. W pokazach „Wilka” udział brały znane polskie i światowe orkiestry symfoniczne a także m.in. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, VOO VOO i Fisz Emade.