Filmy
- BASTA 2015!, 3'32”
Produkcja: PL 2016
Film podsumowujący działania Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! w 2015 roku. BASTA! powstała w 2011 roku w Szczecinie. Skupia się na walce o prawa zwierząt i promuje styl życia pozbawiony okrucieństwa wobec innych istot.
Autorzy:
- Biegnij, biegnij, 30'
Produkcja: PL 2015
Czy można skutecznie połączyć naukę z wychowaniem, a dzięki twórczej pracy pokonać bariery kulturowe, społeczne, językowe? Czy twórcze podejście do resocjalizacji nie jest utopią? Czy w siedem dni można przygotować spektakl i nakręcić dokumentalny film? Będziecie mogli się o tym przekonać, poświęcając trzydzieści minut swojego cennego czasu na obejrzenie filmu „Biegnij, biegnij”.
Autorzy:
- Fabryka talentów, 2'15”
Produkcja: PL 2014/2015
„Fabryka talentów” nawiązuje do filmu braci Lumière. Kamera towarzyszy sześciolatkom od pierwszych dni szkoły przez kolejne dwa lata. Kim jest i o czym marzy młody człowiek w pierwszej fabryce jego życia?
Autorzy:
- Gretchen am Spinnrade, 7'
Produkcja: AT 2015
Rozróżnienie, czym jest wyobraźnia, a czym rzeczywistość, w przypadku tajemniczego portretu Gosieńki, która rozpamiętuje swoją miłość do Fausta, jest niemal niemożliwe. Uczucia dziewczyny wciąż lawirują między namiętnością a paniczną rozpaczą. Na pierwszy plan wysuwa się zatem podstawowa zasada połączenia zwolnienia i przyspieszenia, na której osadza się genialna kompozycja Franza Schuberta „Gosieńka przy kołowrotku”.
Autorzy:
- Hold on to Me: film krótkometrażowy, 4'01”
Produkcja: PL 2016
Dwójka przyjaciół jedzie nad jezioro spędzić razem ostatni dzień. Później muszą się pożegnać. „Hold on to Me” to dwudziesty pierwszy projekt amatorskiej wytwórni filmowej Filmotwór Niezależny.
Autorzy:
- Koniec spania, 9'
Produkcja: PL 2016
„Koniec spania” jest filmową impresją z przymrużeniem oka pokazującą życiowe relacje pomiędzy owadami zamieszkującymi krzew jaśminowca. Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w warunkach plenerowych, bez naruszania naturalnego środowiska owadów.
Autorzy:
- Krótka Historia Pewnego Kufra, 6'14”
Produkcja: PL 2015
Szczecin Główny, pociąg przyjeżdża punktualnie. Wysiada z niego mężczyzna z kufrem. Hotel Esplanade, Hotel Ritz, Savoy… Lista miejsc z przeszłości kufra jest długa – gdzie zaprowadzi swojego właściciela?
Autorzy:
- Making of DreaMa, 4'42”
Produkcja: PL 2016
„Making of DreaMa” to wideo stworzone na potrzeby akcji crowdfundingowej zespołu Ma. Pokazuje jak powstawał ich pierwszy album pt. „DreaMa”.
Autorzy:
- Marsz, 11'
Produkcja: PL 2015
Etiuda dokumentalna, która opowiada o szczecińskim nacjonaliście prowadzącym w Warszawie w 2014 roku „Marsz Niepodległości”, podczas którego doszło do największych zamieszek. Bohater filmu dowodzi swoim oddziałem składającym się z członków Młodzieży Wszechpolskiej Szczecin, który został sformowany w 23. Pluton Straży Marszu Niepodległości i umieszczony na czele pochodu. Krótki film o jednostce, która w tłumie zatraca swój głos.
Autorzy:
- Nie tak bardzo nad morzem, 4'57”
Produkcja: PL 2015
Oczarowana Pragą wokalistka zespołu Kępisty Quartet wymyśliła sobie klip z lalkami, a jej starsza siostra, wibrafonistka, „podłapała temat”. Zadania podjął się reżyser Szymon Nygard. Ze świeżością przybysza odkrywał kolejne oblicza niesfornego, chimerycznego Szczecina – „najważniejszej kropki na mojej mapie świata”.
Autorzy:
- Recydywista, 17'13”
Produkcja: PL 2016
Dokument, w którym narratorem jest osoba z tzw. marginesu społecznego. Bohater mówi o swoim życiu, a więc kolejno: o pobycie w domu dziecka, poprawczaku oraz zakładzie karnym. Opowiada o życiu osoby, która jest niepewna swego jutra i brak jej wiary w możliwości poprawy.
Goście:
- Damian Romaniak
Filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios, prowadził również Akademicki Klub Filmowy „Cyklino”; autor artykułów z zakresu filmu oraz literatury. Współredaktor i współautor naukowego tomu „Język, literatura i kultura – razem czy osobno?”. Współpracuje z kwartalnikiem literacko-kulturalnym „eleWator”, Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.
czytaj więcej - Marek Fiałek
Studiował filologię germańską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1995 roku wyjechał na semestr do Niemiec i został tam do dziś. Obronił pracę magisterską na temat Mistrza Eckharta i doktorat na temat berlińskiej bohemy końca XIX wieku. Po pobytach w Hanowerze, Poczdamie, Berlinie i Bambergu osiedlił się na Pomorzu, skąd pochodzi. Współorganizator festiwalu polenmARkT i letnich szkół Ukrainicum i Polonicum, lektor języka polskiego na Uniwersytecie w Greifswaldzie, koordynator projektu „Język polski od przedszkola do matury” w niemieckich szkołach na pograniczu, autor niemieckojęzycznych opracowań m.in. o berlińskiej bohemie, Stanisławie Przybyszewskim czy Alfredzie Mombercie, zapomnianym niemieckim poecie żydowskiego pochodzenia.
czytaj więcej
Mapka dojazdu:
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.Program na 16.10.2016
- 19:00 - 21:00, Český film, Zachodniopomorskie Shorty ‘16 Finał
- 21:00, Český film, Historie nieprawdziwe? vol. 1
Udostępnij:
- Biegnij, biegnij, 30'