Szczecin European Film Festival 2016: 23.10.2016, Niedziela, 17:30
Kino Zamek, Korsarzy 34 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs Polski 2016
Produkcja: PL 2015
Niezwykle wnikliwe i intymne studium macierzyństwa, którego różne odcienie zostały przedstawione w ciągu zaledwie dwunastu minut. Główną bohaterką jest Sylwia, żona i matka, kobieta silna psychicznie, wykazująca skłonności do dominacji oraz kontroli nad wszystkimi, którzy znajdują się wokół niej. Protagonistka dzielnie znosi swój los i próbuje jak najlepiej wychować dwóch swoich synów. Fighting fish, czyli bojownik, jest gatunkiem ryby słodkowodnej, często hodowanej w akwariach. W filmie Anny Pawluczuk staje się on motywem uruchamiającym akcję i idealnie określa Sylwię, która podejmuje odważną walkę z niełatwą codziennością.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Goran, a właściwie Roland Charles Verdon, jest z pochodzenia Szwajcarem i od ponad 27 lat prowadzi nomadyczny, cygański tryb życia. Całym jego dobytkiem jest charakterystyczny wóz, na którym podróżuje w towarzystwie ulubionych zwierząt: psów, kóz i wielbłądów. Bohater z gracją i dumą przemierza Jedwabny Szlak. Aż dwa razy z powodzeniem udało mu się przebyć drogę przez Mongolię, Iran, Turcję, Włochy i Francję. Marcin Lesisz w fascynujący sposób przedstawia krótki fragment z życia tego niezwykłego homo viatora. Śledzimy jego przygody, perypetie z ludźmi oraz trudy podróżowania. Wielkim atutem filmu są przepiękne zdjęcia, których widz długo nie zapomni.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Film Janusza Szymańskiego jest bardzo często określany mianem „etiudy operatorskiej”. Reżyser przedstawia upadający kombinat „Autotraktori” znajdujący się na przedmieściach Tirany, stolicy Albanii, i historię trzech robotników, którzy wciąż wytrwale w nim pracują. Twórca przedstawia ich znój oraz codzienne życie. W obrazie wyczuwa się obecność dwóch czasów – dawnego (gdy manufaktura tętniła życiem) i współczesnego (upadek kombinatu i przemysłu metalurgicznego).
czytaj więcej
Produkcja: PL/FR/USA/UK 2015
„Shoulder the Lion” to film, który przekracza granice tradycyjnego języka filmowego. W efekcie widz otrzymuje bardzo bogaty wizualnie esej filmowy podejmujący problem znaczenia obrazów, ulotności naszych wspomnień i tkwiącej w każdym z nas potrzeby zrozumienia współczesnego świata. Twórcy zabierają nas w fascynujący świat trzech artystów: fotografa, muzyka i malarki, którzy utracili zmysł pozwalający na uprawianie ich sztuki. Film stawia ważkie pytania dotyczące roli sztuki we współczesnych, niepewnych czasach. Obraz był z powodzeniem prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach, na których zdobywał nagrody w kategoriach „najlepszy dokument” (Hot Springs, Salem Film Fest, Trenton Film Festival). Przed seansem widz musi jednak odrzucić klasyczny styl odbioru dzieła filmowego.
czytaj więcej