25.10.2015, Niedziela, 20:00
Akademia Sztuki, pl. Orła Białego 2 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs Europejski '15
W tegorocznym Konkursie Europejskim startują 32 realizacje z 20 krajów, prezentujące przekrój najnowszego światowego kina dokumentalnego.
Wstęp płatny 10zł
Produkcja: SCT 2014
Robienie filmu w wieku 87 lat jest mało komfortową sytuacją. Kiedy dziadek Tweedie niechętnie przyjmuje nową dla siebie rolę filmowca, zostajemy zaproszeni do zbadania trudności w komunikacji pomiędzy generacjami, odkrywając przy tym niewypowiedzianą umowę, łączącą dzieci z dziadkami. Czy Tweedie zacznie patrzeć na świat inaczej przez soczewki obiektywu swojego 23-letniego wnuka? Czy po prostu zapyta, co będzie na deser?
czytaj więcej
Produkcja: FI 2014
„Viikonloppulapsi” jest o marce i jej córce, które widują się tylko w weekendy. W dni robocze Tinja mieszka z ojcem i marzy o krowach. Dziewczynka tęskni za matką, która walczy z alkoholizmem, ale kocha córkę i pragnie kiedyś być w stanie żyć z nią normalnie. Gdy Tinja składa mamie wizytę życie staje się przygodą - przebierają się za duchy, tańczą i śpiewają dziwaczne piosenki. To melancholijna - choć prześmieszna - opowieść, która pozwala widzowi uświadomić sobie, że rzeczy nie zawsze są czarno-białe.
czytaj więcej
Produkcja: NOR 2014
W tej animacji 3D, jak w każdym dobrym political fiction, wszystko jest możliwe. Ale też w przewrotny i ostry sposób dotyka rzeczywistości. Kolor placu w Moskwie to element jego nazwy, który przecież można zmienić (gdyby tylko Władimir Władimirowicz Putin zechciał). Autor zadedykował „Jealous guy” aktywistkom „Pussy Riot”, Edwardowi Snowdenowi, a także wszystkim działającym w trudnych i niebezpiecznych warunkach na rzecz praw homoseksualistów.
czytaj więcej
Produkcja: GER/ISR 2014
Od tysięcy lat pielgrzymi różnych religii odwiedzają Jerozolimę w celu doświadczenia czegoś transcendentalnego. Jednak niektórzy z tych pielgrzymów ulegają urojeniom – zaczynają utożsamiać się ze świętymi postaciami. Psychiatrzy zaczęli nazywać to „syndromem jerozolimskim”. Pan James żyje już w Jerozolimie jako Jezus od 5 lat. Bez domu, pieniędzy, czy butów, pełni swoje samozwańcze wezwanie. Zwracając uwagę jerozolimskich turystów, ten nowoczesny ewangelista nie obrał łatwej drogi - pojawia się bowiem coraz więcej ludzi uznających go za szaleńca oraz kwestionujących jego styl życia. Podążając za Panem Jamesem podczas jego pielgrzymki przez ziemię świętą, film pokazuje różnice i płaszczyzny społeczne, polityczne, kulturowe oraz religijne tego regionu.
czytaj więcej
Produkcja: IT 2015
Jeoffrey to afrykańskie dziecko cierpiące na rozszczep kręgosłupa i wodogłowie. Nie rusza się, nie jest w stanie utrzymać ciężaru własnej głowy i komunikuje swoje potrzeby przyciągając innych uwagę jękami lub uśmiechem. Jeoffrey spędza swoje dni na kanapie, leżąc na niej lub siedząc w rogu, gdzie matka zrobiła mu pewnego rodzaju gniazdo z kocyków. Jego choroba nie pozwala mu na osiągnięcie jakiejkolwiek niezależności. Z tego powodu kupno odpowiedniego urządzenia staje się bardzo ważne dla utrzymania poprawnej postury, co uniemożliwi rozwinięcie się innych zniekształceń i pozwoli Jeoffreyowi na udział w życiu rodzinnym. Chłopiec potrzebuje konkretnej pomocy, ale jak można mu jej udzielić na kenijskiej wsi pozbawionej podstawowych usług? „The Special Chair” odpowiada na to pytanie poprzez wyjątkowe doświadczenie.
czytaj więcej
Produkcja: ES 2014
Jest to intymny portret trzech więźniarek, mający formę tryptyku. Nie potrzebujemy wiedzieć, w którym więzieniu przetrzymywane są te kobiety, kim są, ani jak się nazywają. Po kilku ujęciach i zdawkowych wypowiedziach zdajemy sobie sprawę, jak się czują i, co ważniejsze, dlaczego wybierają milczenie. Obraz ten jest analizą zarówno wewnętrznych światów każdej z osadzonych, jak i ich subiektywnego doświadczania chłodnego świata, który je otacza. Jedyną wolną, otwartą, dostępną dla nich przestrzenią jest niebo, paradoksalnie jednocześnie nieosiągalne i nieskończone. Nawet wybrzmiewający śpiew ptaków zostaje uwięziony między murami zakładu. Natura, bujna i tajemnicza, pozostaje wykluczona za tymi murami.
czytaj więcej