Stałym punktem programu SEFF jest prezentacja twórczości wybitnych reżyserów zarówno światowej, jak i polskiej kinematografii. Podczas minionych edycji publiczność festiwalowa mogła zapoznać się z najważniejszymi obrazami m.in. Waltera Ruttmanna, Martina Scorsese, Macieja Drygasa, Michelangela Antonioniego czy Andrzeja Munka. Rok 2016 należeć będzie do Marcina Koszałki, wybitnego i nagradzanego na międzynarodowych festiwalach operatora, a także reżysera, członka Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Wybrane cztery filmy w jego reżyserii zostaną pokazane w bloku dokumentalnym ukazującym w pełni esencję charakteru filmowego twórcy.
Wstęp wolny
Marcin Koszałka
Autor zdjęć filmowych do wielu znaczących dzieł współczesnej polskiej kinematografii, dwukrotny laureat nagrody za zdjęcia na FPFF w Gdyni oraz Brązowej Żaby na Camerimage, trzykrotnie nominowany do Orłów. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Jest też reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, do których sam pisze scenariusze oraz zajmuje się ich montażem. Po realizacji dwóch etiud szkolnych, już w 1999 roku zadebiutował jako reżyser filmu „Takiego pięknego syna urodziłam”, dokumentu poświęconego relacjom we własnej rodzinie. Film zdobył nagrody na festiwalach w Berlinie, Krakowie oraz Nyon. Kolejne filmy autorstwa Koszałki były wielokrotnie nagradzane m.in. w Karlowych Warach, Chicago, Lipsku, Krakowie, Tampere, Teheranie, Trento.
Produkcja: PL 2008
Film pokazuje codzienne życie Jacka, jego kontakty z nadopiekuńczą matką. Kiedy w jego życiu nagle pojawia się kobieta, wybucha konflikt. Po wielu latach erotycznej abstynencji Ewa obudziła w nim na nowo mężczyznę. Ale wówczas wkracza matka: Opamiętaj się, bo masz 53 lata! – upomina starzejącego się już syna.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2007
Dokument, którego bohaterami są dwaj pracownicy śląskiego prosektorium: starszy, doświadczony w pracy i młodszy, który nie posiadł jeszcze pewnych tajników pobierania narządów. Film pokazuje ich podczas pracy w salach prosektoryjnych, a także w czasie rozmów na tematy związane z tym specyficznym zawodem. Młodszy ma syna, przed którym długo ukrywał drastyczne szczegóły swojej pracy. Ma także marzenie – spędzić urlop na Seszelach. Starszy po pracy relaksuje się na nartach i w swoim ukochanym gołębniku.
czytaj więcej
Produkcja: PL 1999
Film jest zapisem wideo życia rodziny sfilmowanej przez syna – operatora. Film powstał w domu autora i ukazuje konflikty między matką a synem. Podczas częstych kłótni rodzice zwracają się wprost do kamery.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2013
Film o ludzkim pożądaniu, perwersji i ukrytych pragnieniach, a także o tym, że istotą człowieka jest przekraczanie granic, że jest w nas cicha fascynacja zabójcami. W filmie zestawione są ze sobą dwa intrygujące tabu: seks i śmierć. Czy mroczna fascynacja seryjnymi mordercami mówi nam coś istotnego o nas samych? Przez pryzmat postaci Joachima Knychały, który w latach 1975-1982 zamordował pięć kobiet, przyglądamy się tym, których życie zostało naznaczone przez słynnego „wampira z Bytomia”. Wśród nich jest dawny dziennikarz Edward Kozak, który mimo podeszłego wieku otwarcie przyznaje się do swoich rozmaitych obsesji. Za sprawą filmu o „wampirze” ma szansę jeszcze raz zaistnieć w świetle reflektorów.
czytaj więcej