Produkcja: ES 2015
Akcja filmu rozgrywa się w Hiszpanii w 1975 roku. Po długiej dyktaturze następuje przejście do demokracji. Niespodziewanie, król Hiszpanii podczas telewizyjnych życzeń świątecznych słanych do narodu wypowiada swoje najbardziej skrywane myśli. Antonio Antón stworzył bardzo pomysłowy i jednocześnie politycznie wybuchowy krótkometrażowy film, który zaskoczy każdego widza.
czytaj więcej
Produkcja: SE 2016
100 lat temu wybuchła wielka wojna, niosąc śmierć, ból i smutek. Żołnierze, broń i materiały wybuchowe – o tym wszystkim doskonale wiemy. Jednak wojna przyniosła też coś zupełnie innego, coś, o czym się w ogóle nie mówi. Szwedzka reżyserka Freja Andersson stworzyła intrygujący pod względem obrazowania dokument z elementami filmu eksperymentalnego i w zupełnie inny sposób spojrzała na problematykę związaną z wojną. Rok temu podczas Szczecin European Film Festival prezentowany był jej obraz ,,Stories From the Wars”.
czytaj więcej
Produkcja: BE 2016
„Czy pamiętasz tamtą noc? Puste szklanki, puste butelki, połamane okulary, wysadzone budynki. Ludzie krzyczą, leżą na podłodze, podczas gdy wy siedzieliście w swoim cholernym salonie. Czy coś ci to mówi? Wszystko zaczęło się od snu, od snu o niepamięci. Oni marzyli o uwolnieniu się ze swoich ciał, aby osiągnąć wieczne światło, w absolutnym dobrze”. Antonin Blanc stworzył oniryczny film z pogranicza dokumentu i kina eksperymentalnego. Na tegorocznym Szczecin European Film Festival dzieło będzie miało swoją światową premierę.
czytaj więcej
Produkcja: SE 2016
Sarah jest młodą reżyserką i właśnie została zaproszona na festiwal filmowy, na którym zostanie zaprezentowany jej film. Dziewczyna odbywa niezapomnianą podróż autobusem, ma nadzieję na emocjonujące dyskusje polityczne i przyjaźń. Rozmowy jednak ustają, gdy tylko bohaterka napomyka o okupacji Palestyny. Postanawia wówczas rozmawiać ze swoim zmarłym ojcem przez wyjątkowo hałaśliwą linię telefoniczną. „The Bus Trip” to wyjątkowy obraz rewelacyjnie łączący sekwencje dokumentalne z animowanymi.
czytaj więcej
Produkcja: FR 2016
Skomplikowany poród we francuskim szpitalu położniczym stanowi wręcz idealną okazję, by zgłębić pojęcie kinematograficznego realizmu i transformatywnego efektu filmowania zjawisk. Reżyser błyskotliwie wchodzi w przestrzeń historii kina oraz historii rodziny. Obraz Simona Welcha jest jednocześnie interesującym dokumentem jak i eksperymentem, w którym nie brakuje elementów humorystycznych, wyjątkowo trafnych metafilmowych obserwacji oraz filozoficznych spostrzeżeń.
czytaj więcej
Produkcja: PL/MX/CU 2015
Casa Blanca to niewielka, malownicza miejscowość rybacka umiejscowiona nad Zatoką Hawańską. Widz odnosi wrażenie, że czas jakby się w niej zatrzymał. Mieszkańcy żyją własnym rytmem i utrzymują się głównie z połowu ryb. Stara, schorowana matka mieszka wraz ze swoim upośledzonym umysłowo synem Vladimirem w przeludnionej, wielorodzinnej kamienicy. Kiedy choroba kobiety się pogłębia, jedynym jej opiekunem staje się niesforny i sprawiający problemy Vladimir. Film przedstawia skomplikowane, ale także pełne miłości i poświęcenia relacje pomiędzy matką a synem. „Casa Blanca” jest kameralną historią rodziny znajdującej się w sytuacji krytycznej. Obraz otrzymał Złotego Lajkonika oraz Srebrny Róg podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
czytaj więcej
Produkcja: IT 2016
Film Vittorio Antonacciego jest ciepłą, pełną humoru i muzyki opowieścią o perypetiach wędrownego zespołu. Śledzimy zachowanie muzyków podczas podróży, ich koczowniczy tryb życia, nawyki, nietypowe pomysły i hierarchię istniejącą wewnątrz grupy. Odwiedzając przeróżne festiwale, bohaterowie rywalizują z innymi zespołami. Prawdziwym sensem ich życia jest muzyka i niesienie jej innym.
czytaj więcej
Produkcja: UK 2016
Film Gonçalo Almeidy to intrygujące połączenie filmu dokumentalnego z kinem tajemnicy. Reżyser tworzy interesujące studium o duchowym dziedzictwie ludzi z Gambii. Tytułowy Condrong jest tajemniczym duchem, którego nie można zobaczyć, jednak odczuwa się jego obecność. Konsekwentna czarno-biała stylistyka tworzy niezwykły klimat tego obrazu, w którym nie brakuje elementów grozy i niepokoju. „Condrong” jest filmem głęboko metafizycznym, opowiadającym o ludzkiej potrzebie i tęsknocie do sfery niewidzialnej dla oczu.
czytaj więcej
Produkcja: FR 2015
Film o eksplorowaniu podmiejskich krajobrazów. O dryfowaniu wzdłuż pustej przekątnej i jej obszarów miejskich pod koniec gorącego lata. Kilka przypadkowych spotkań. Magazyny, ronda, kolorowe logotypy. Badanie prowadzone na „zamarzniętych wodach” życia codziennego. Film Guillaume'a Ballandrasa to ciekawe połączenie dokumentu i kina eksperymentalnego. Nie brakuje również elementów komediowych, które wywołają refleksyjny uśmiech na twarzy widza, oraz nawiązań do awangardy i surrealizmu.
czytaj więcej
Produkcja: FR 2015
Akcja filmu rozgrywa się w samym sercu fabryki znajdującej się w ruinie, umiejscowionej frontem w kierunku portu Patras w Grecji. Wahid i Mortez, jako jedni z pięćdziesięciu innych Afgańczyków, którzy cudem uniknęli potworności dziejących się w ich kraju, próbują szczęścia i chcą przedostać się do Włoch. Obaj cały czas marzą o lepszym życiu w Europie. Podczas ukrywania się przed represjami ze strony służb policyjnych, bohaterowie muszą stanąć twarzą twarz z duchami nawiedzającymi zniszczoną fabrykę.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2016
„Jest to trzecia i najbardziej interesująca część mojego życia”, mówi pan Schürmann. Główny bohater filmu wędruje po korytarzach w poszukiwaniu nowych zadań. W dawnych czasach bohater uwielbiał czytać, fotografować i filmować. Jego nowy świat jest zupełnie inny – to czysta i zimna atmosfera szpitala, którego pacjenci nigdy nie opuszczają. Pan Schürmann od dwóch miesięcy żyje w zamkniętym domu opieki dla osób cierpiących na demencję. Wyznaje zasadę, że trzeba się wzajemnie wspierać. Reżyser stworzył ciepłą, wzruszającą i momentami niepozbawioną humoru opowieść o ludziach w starszym wieku, którzy mają tylko siebie.
czytaj więcej
Produkcja: DK 2016
„How Long, Not Long” to niebanalna hybryda filmu dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego. Wizualna podróż, która zachęca nas do refleksji na temat uniwersalnej przynależności, światowego obywatelstwa nieograniczającego się do miasta, regionu czy granic państwowych. Te ważkie przemyślenia są konieczne w czasach, kiedy ksenofobia, nacjonalizm oraz nietolerancja są obecne na co dzień.
czytaj więcej
Produkcja: ES 2016
Film rozpoczyna się przejmującą sceną, w której stary, biały projektor pokrywa się ogniem. Obraz Marka Johna Ostrowskiego opowiada o córce sędziwego filmowca stojącą przed bardzo poważnym dylematem: co począć ze spuścizną ojca? Młoda kobieta musi jednak wiedzieć, że tylko radykalny akt tworzenia sprawi, iż będzie ona prawdziwą spadkobierczynią niespodziewanego bogactwa. Mark John Ostrowski stworzył pełnometrażowy film dokumentalny z głęboką metafilmową refleksją, wnikliwie opowiadający o rozterkach bycia filmowcem.
czytaj więcej
Produkcja: UK 2016
Ten film jest sugestywną i wstrząsającą opowieścią jednego człowieka, Samuela Houstona, który był więźniem politycznym podczas dyktatury wojskowej w Chile. Historia opowiadana przez pryzmat głównego bohatera nie pozostawi nikogo obojętnym, wyłania się z niej przerażający i bestialski świat krwawego reżimu, gdzie nie ma litości dla jednostki myślącej inaczej. Obraz ma wymiar uniwersalny i stanowi wyraźne ostrzeżenie przed wszelkimi dyktaturami i totalitaryzmami. Oliver Hardcastle zrealizował swoje dzieło w intrygującej, animowanej formie.
czytaj więcej
Produkcja: FR/IT 2016
Ten niezwykły film opowiada o archeologicznej wyprawie z lat dwudziestych ubiegłego wieku, śladami elephas falconeri – karłowatego słonia, stworzenia prawdziwego, któremu blisko jednak do legendarnego Cyklopa. Théodore Kracklite odnalazł ich skamieniałe czaszki w podmorskich jaskiniach Sycylii. Film dokonuje reinterpretacji słynnego mitu obecnego na kartach „Iliady” Homera, który urasta w filmie do rangi metafory współczesnego, ekologicznego kryzysu i przypomina o masowym wymieraniu gatunków.
czytaj więcej
Produkcja: UA 2015
Wczoraj był czas pokoju, dziś nadszedł czas wojny. A co by było, gdyby wszystkie wojska na świecie mogły rozwiązać konflikty dzięki muzyce, a nie poprzez igranie z życiem innych ludzi? Intrygujący, krótkometrażowy dokument muzyczny, w którym uroczyście grającej orkiestrze towarzyszą wstrząsające obrazy powojennych ruin. Jednoznaczna, pacyfistyczna wymowa przeziera z każdego kadru.
czytaj więcej
Podukcja: FI/SY 2016
Aleppo to miasto w północno-zachodniej Syrii, leżące około 50 km na południe od granicy z Turcją. Dziś jest uznawane za najniebezpieczniejsze i najbardziej niespokojne miasto świata. Mieszkańcy żyją w stanie ciągłego strachu oraz zagrożenia. Ich egzystencję można porównać do siedzenia na tykającej bombie. Juuso Lavonen i Vesa Rajala zrealizowali krótki i niezwykle wstrząsający dokument o fińskim obywatelu syryjskiego pochodzenia, który niesie pomoc humanitarną tamtejszym dzieciom. Bez żadnej przesady można go określić mianem „świeckiego świętego”. ,,Journey to Aleppo” stanowi niezapomnianą wyprawę w głąb prawdziwego piekła.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2016
Monica marzyła w młodości o wykonywaniu zawodu fryzjerki. Niestety, życie nie potoczyło się tak, jak chciała. Sprawy poszły nie po jej myśli. W pewnym momencie stała się ofiarą handlu ludźmi i została zmuszona do prostytucji. Film w formie intymnego wywiadu przedstawia jej przejmującą historię. Film na podstawie autentycznej rozmowy.
czytaj więcej
Produkcja: RO/MD 2016
Codziennie wielu ludzi na całym świecie zamyka oczy i nigdy ponownie ich nie otwiera. W Europie Wschodniej istnieje święto dedykowane osobom zmarłym, określane mianem „Pastele Blajinilor”. Stykają się w nim dwie tradycje: chrześcijańska i pogańska. Ludzie odwiedzają groby bliskich i urządzają przyjęcia na ich cześć, jakby świętowali razem z nimi. W ostatnich latach forma takiego świętowania została poddana krytyce medialnej, a elementy tych obchodów uznano za wulgarne i groteskowe. Ale co się stanie, jeśli spojrzymy na to wszystko głębiej? Olga Lucovnicova stworzyła niesamowity dokument, który przybliża widzowi tę osobliwą tradycję.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Film Pauliny Skibińskiej w ciekawy sposób łączy film dokumentalny z kinem eksperymentalnym. Reżyserka tworzy wyjątkowy obraz akcji poszukiwawczej odbywającej się na styku dwóch przestrzeni – lodowej pustyni oraz świata podwodnego. Cała historia jest opowiadana z różnych punktów widzenia: ekipy ratunkowej, nurka, który decyduje się wkroczyć w podlodową rzeczywistość, oraz zwykłych ludzi, stojących i czekających przy brzegu. Niespotykane zestawienia obrazów wyznaczają rytm i niezwykłą atmosferę tego filmu. Dzieło powstało w ramach programu „Pierwszy Dokument” i było prezentowane na wielu międzynarodowych i krajowych festiwalach (Camden, Petersburg, Sundance Film Festival, Wrocław, Poznań).
czytaj więcej
Produkcja: BE 2015
Na targu w Erywaniu przesympatyczny kupiec zabiera nas w niezwykłą podróż i dzieli się z nami nie tylko swoimi owocami i warzywami, ale przede wszystkim swoją historią. W towarzystwie ptaków odkrywamy niezwykłe życie tego człowieka, wypełnione niemal wszystkimi kolorami Armenii. Francuska reżyserka w fascynujący i wręcz bajkowy sposób dokonała połączenia kina dokumentalnego i animowanego, w którym nie brakuje elementów charakterystycznych dla kina podróży.
czytaj więcej
Produkcja: PL/IT 2016
Miłość jest siecią zastawioną na umysł, lecz nie jest ona jedyną taką pułapką. Główna bohaterka Vittoria nauczyła się robić sieci rybackie, gdy jeszcze była bardzo młodą dziewczyną, a teraz z perspektywy starości próbuje nam powiedzieć, że wszyscy znajdujemy się w morzu pełnym sieci. Te sieci to między innymi społeczne normy, toksyczne relacje czy nasze uprzedzenia. Jak wpływają one na nasze życie? Co robimy, gdy potrzebujemy zaczerpnąć powietrza? Gloria Kurnik i Giulia Di Battista stworzyły bardzo oryginalny i bogaty w filozoficzne treści dokument.
czytaj więcej
Produkcja: TR 2015
W tym kraju masz obowiązek udowodnić swoją orientację seksualną, aby uniknąć służby wojskowej. Jeśli według osób decyzyjnych jest się wystarczająco kobiecym, to można dostać zaświadczenie o zaburzeniu umysłowym, który klasyfikuje jako osobę niezdolną do odbycia służby (w języku tureckim stosuje się wobec takich osób słowo „rotten”). Ten krótkometrażowy dokument, będący ciętą satyrą wymierzoną w konserwatywne społeczeństwo, otrzymał nagrodę w kategorii ,,najlepszy film bałkański” podczas festiwalu DocuTiFF (2016) w Tiranie. Reżyser proponuje bardzo ciekawe i niepozbawione złośliwości spojrzenie na społeczeństwo stygmatyzujące osoby homoseksualne.
czytaj więcej
Produkcja: PL/PS 2015
Film opowiada o rodzinie z Gazy, która tuż po wojnie wkracza w konflikt społeczny. Wszystko wokół się zmieniło – budynki nie wyglądają tak jak kiedyś, ludzie również. Mohammed Almughanni stworzył interesujący i przejmujący film dokumentalny o życiu w Strefie Gazy. Jest to także intymny portret rodziny Waela i Isry Alnamla, których psychika została okaleczona przez wojnę. Na cały konflikt widz spogląda ich oczyma. Dzieło jest koprodukcją polsko-palestyńską.
czytaj więcej
produkcja: TR/RU 2015
W regionie Morza Czarnego ludzie są inni. Panują tu twarde, niecodzienne warunki życia, które dyktuje dzika przyroda. Egzystencja stanowi prawdziwe wyzwanie i toczy się pomiędzy dwiema wielkimi przestrzeniami: morzem i niebem. Niektórzy mieszkańcy wpadają na ciekawe pomysły i tworzą przeróżne wynalazki. Bilal Atasoy jest 83-letnim byłym przywódcą religijnym, mieszkającym w niesamowitym, rozbudowanym domu na klifie i czuje się jakby mieszkał w niebiosach. Metin ma 57 lat i mieszka w Çamlıhemşin (miejscowość w prowincji Rize w Turcji) wraz ze swoją rodziną. Między jego domem a drogą znajduje się rzeka. Bohater przeprawia się na drugą stronę za pomocą żelaznego drutu. Wie, że jest to niebezpieczne, ale nie boi się i traktuje to jako coś zupełnie normalnego. Film „Extraordinary people” przenosi nas w świat niezwykłych ludzi i malowniczych miejsc.
czytaj więcej
Produkcja: DE/CZ 2015
„The Burden of Proof” to średniometrażowy film dokumentalny przedstawiający skomplikowaną, europejską procedurę uzyskiwania statusu uchodźcy przez imigrantów. Narody, które przestrzegają powszechnej deklaracji praw człowieka mają moralny obowiązek dać azyl wszystkim, którzy cierpią prześladowania. Niestety w praktyce sytuacja nie przedstawia się tak optymistycznie. Liczne kraje wymyślają złożone procedury utrudniające przyjmowanie cudzoziemców, którzy nierzadko są traktowani jak intruzi.
czytaj więcej
Produkcja: UK/PL 2015
„The Deal” jest krótkometrażową, animowaną opowieścią o kojarzeniu małżeństw na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku na wschodnio-polskim pograniczu. Scenariusz jest oparty na fragmencie pamiętnika Mikołaja Smyka, dziadka reżyserki. Przedmioty występujące w animacji (autentyczna chusta, polskie oraz rosyjskie książki czy sam pamiętnik) pomagają usytuować historię w jej pierwotnym środowisku, wyrażają też atmosferę tamtych czasów. Film jest niezwykle osobistą refleksją na temat meandrów pamięci i rzeczy, które przywołują wspomnienia.
czytaj więcej
Produkcja: ES 2016
W 1973 roku Carl Sagan, znany amerykański astronom i popularyzator nauki, stworzył dla NASA specjalną płytkę, która miała pomóc w badaniach kosmosu w czasie misji Pioniera 10. To była pierwsza wiadomość ludzkości skierowana do cywilizacji pozaziemskich. Dziś, cztery dekady później, świat zaczyna tworzyć nową zbiorową wiadomość. Film Borisa Kozlova to rzadko spotykane połączenie filmu dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego, które zainteresuje nie tylko miłośników astrofizyki. Obraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach (USA, Londyn, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Meksyk).
czytaj więcej
Produkcja: FI/ES 2016
Belgijski artysta Louis de Cordier kupił kawałek ziemi ulokowany ponad połaciami śniegu w górach Sierra Nevada w Hiszpanii. De Cordier chce zbudować podziemną bibliotekę i bank nasion dla niezmodyfikowanych genetycznie roślin. Położenie na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza, niewielkie wahania temperatury i suchy klimat spowalniają erozję. Architektura budynków została zainspirowana rozwiązaniami stosowanymi przez przez Buckminstera Fullera, amerykańskiego architekta i teoretyka. Intrygujący dokument z elementami filmu eksperymentalnego.
czytaj więcej
Produkcja: SI/HR 2016
Film opowiada o doświadczeniach z wchodzeniem w problematykę zjawisk paranormalnych. Twórcy wykorzystują równocześnie w swoim obrazie reportaże dźwiękowe o uchodźcach przebywających na granicach Unii Europejskiej. Dzieło w nietuzinkowy sposób łączy w sobie elementy bardzo modnej dziś stylistyki found footage (która zostaje lekko sparodiowana) i filmu tajemnicy. Nie będą zawiedzeni miłośnicy takich seriali, jak „Strefa mroku” czy „Z archiwum X”. Nawiązania do nadnaturalnych fenomenów i popularnych produkcji nie są pozbawione ironicznego dystansu.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
Dziury po pociskach wojennych są wszechobecne. Szczególnie teraz, kiedy Niemcy stają się magnesem przyciągającym uchodźców wojennych, należy sobie przypomnieć o tych bliznach. Nieme kamienie zaczynają nagle krzyczeć i eksplodować we współczesnej, pokojowej rzeczywistości Berlina. Okazuje się, że echa II wojny światowej nadal wybrzmiewają na ulicach stolicy Niemiec. Film w bardzo sugestywny sposób i przy użyciu cyfrowych efektów pokazuje, jak historia wpływa na teraźniejszość.
czytaj więcej
Produkcja: FR 2015
Wspomnienia z zamierzchłych czasów, wymarłe miasta amerykańskiego Zachodu pełne są historii i legend. „West Empire” to krótkometrażowy film dokumentalny, który zabiera widza w głąb serc tych miast związanych z erą górniczą, w których żyje już niewielu ludzi. Mieszkańcy tych terenów położonych pośród amerykańskich pustyń egzystują ponad czasem. Ich jedynym priorytetem staje się poszukiwanie wolności. W filmie wysłuchamy historii tych ludzi, których szczere wyznania skłaniają do refleksji nad mechanizmami rządzącymi nowoczesnym społeczeństwem. Dzieło charakteryzuje się przepięknymi zdjęciami amerykańskich peryferii i westernową stylistyką.
czytaj więcej
Produkcja: FI/IT 2016
„Wreck” został nakręcony w latach 2014–2015 na cmentarzysku dla łodzi uchodźców na włoskiej wyspie Lampedusa, uważanej za jedną z najwspanialszych pereł Morza Śródziemnego i za symbol europejskiego raju. Jest to niezwykła opowieść o pewnej dziwnej metamorfozie, w której śmieci stają się elementami pożytecznymi. Historia o bezużytecznych przedmiotach niespodziewanie nabierających wartości.
czytaj więcej