VARIA "Wielka Zielona Ściana, Afryka-Afryce" i "Father0"

Father0
D: Konrad Pachciarek, CI, ED: Łukasz Nyks; PL 2015, COL, 44’
 
Filmowa opowieść o różnych relacjach młodych chłopaków z ojcami - nieobecnymi, nieznajomymi. Sami próbują się z nimi zmierzyć, a niektórzy także dorosnąć do ojcostwa, do którego w żaden sposób nie zostali przygotowani. Jak potoczą się ich losy?
 
Film to efekt wspólnej, narracyjnej pracy członków grupy ArtCrew działającej przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży. Konrad Pachciarek ­­) – autor scenariusza i reżyser filmu, rozmawiając z chłopcami, wysłuchując ich historii, nadał ich opowieściom filmową fabułę, starając sie przy tym zachować jak najwierniej specyfikę życia, wewnętrznych relacji i języka młodych aktorów.
 
W FATHER0 usłyszymy muzykę i zobaczymy muzyków zespołu Luxtorpeda.
 
    
 
Konrad Pachciarek
 
 
Urodzony w 1977 roku, prawnik, założyciel i kierownik artystyczny Teatru Abanoia (od 2004 roku), autor scenariusza i reżyser filmu „Father0”, autor i reżyser sztuk teatralnych, m. in. „Gwiazda” (2004), „Mateyko” (2005), „Tokszok” (2006), „Figurae” (2006), „Warzywa” (2008), „Rozmowy” (2010), „Fitness” (2011), „No.body” (2014), współtwórca grupy artystycznej ArtCrew działającej w MOW w Trzebieży, członek Zarządu Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej (ZOT), dyrektor ogólnopolskiego festiwalu teatralnego SOFFT (2007-2013), kurator Przeglądu Twórczości Młodzieży PRZETWORNIK.
 
 
Wielka Zielona Ściana, Afryka – Afryce
D: Małgorzata Frymus, CI, ED: Łukasz Nyks; PL 2015, COL, 53’17”
 
Od 10 lat młodzi Afrykanie jadą w czasie swoich wakacji na pustynię sadzić drzewa.  W ciągu kilku  dni wiele hektarów pustynniejącej ziemi zamieniają5  w przyszły las.  Maleńkie rośliny dają nadzieję przyszłym pokoleniom na lepsze życie. 
 
Film opowiada o projekcie Wspólnoty Państw Sahelu i Sahary, wspieranej przez Unię Afrykańską, który ma na celu zatrzymanie pustyni. Po 10 latach i posadzeniu milionów drzew widać zmiany.  Hodowcy nie muszą już wędrować wiele kilometrów ze swoim bydłem by je nakarmić, rolnicy mogą obsiewać swoje pola i potem zbierać obfite plony, a gospodynie domowe sprzedawać innym nadwyżki warzyw i owoców z ogrodów wielofunkcyjnych. 
 
Z młodzieżą drzewa sadzili reżyserka Małgorzata Frymus i operator Łukasz Nyks .
 

 

Małgorzata Frymus

Szczecinianka. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i łódzkiej „Filmówki” czyli Państowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Szczecin zajmująca się kulturą, współtwórca min programów „Trochę Kultury” i „Posydeńki”- audycji dla ukraińskiej mniejszości narodowej. Współpracowała z Telewizją Polską oddział w Szczecinie. Zrealizowała kilknaście programów i reportaży telewizyjnych. Wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Związana od lat ze Stowarzyszeniem OFFicyna, Zachętą Sztuki Współczesnej i Stowarzyszeniem Ińskie Lato Filmowe.
 

Łukasz Nyks

Urodzony 1984, operator filmowy, montażysta, autor zdjęć do filmów oraz teledysków (m.in. „Sinfonietta”, „Nie tak bardzo nad morzem”, „Furous”). Współwłaściciel grupy filmowej Mstudio.


Przeszłe wydarzenia


Filmy poprzednich edycji

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: