SEFF Film Forum

Po raz pierwszy w Szczecinie w ramach Szczecin European Film Festival’15 odbędzie się polsko-niemieckie Forum Filmowe. Obok prezentacji działalności Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film” oraz Kulturelle Filmförderung Mecklenburg-Vorpommern zobaczymy wybrane polskie i niemieckie produkcje wsparte przez wyżej wymienione podmioty. W ramach Forum gościć będziemy ekspertów, producentów i twórców filmowych z obu krajów. Podczas moderowanej dyskusji porozmawiamy o strukturach Funduszy i ich doświadczeniach we współpracy międzynarodowej. Ze znawcami tematu zastanowimy się nad możliwościami przyszłej, ponadgranicznej kooperacji filmowców z obu regionów pod kątem produkcji i dystrybucji filmowej. Forum idealnie wpisuje się w założenia festiwalu jako miejsca spotkań i kooperacji branży filmowej dokładnie na granicy polsko-niemieckiej.
Partnerami projektu są: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film oraz Kulturelle Filmförderung Mecklenburg-Vorpommern.
 
Fundusz Filmowy „Pomerania Film”
 
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film” działa w strukturze Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie od 2009 roku, finansowo wspierając produkcje filmowe związane z województwem zachodniopomorskim w ramach ogłaszanego raz w roku konkursu.  Wyboru najciekawszych projektów dokonuje Rada Programowa Funduszu, w której skład wchodzą przedstawiciele donatorów: Marek Osajda – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Paweł Strojek – przedstawiciel  Miasta Koszalin i Rafał Bajena - przedstawiciel Miasta Szczecin. Wsparcie uzyskują pełnometrażowe produkcje fabularne, jak również krótkie metraże i debiuty lokalne. Pomimo niewielkich środków w latach 2009-2014 udzielono wsparcia finansowego aż 47 produkcjom filmowym. Dokonując wyboru Rada kładzie nacisk na lokacje filmu i zaangażowanie lokalnych twórców. Szczególne miejsce zajmują debiutanckie projekty adeptów szkół w tym Akademii Sztuki w Szczecinie. 
Fundusz może poszczycić się licznymi sukcesami. Nasze koprodukcje są zauważane i wysoko oceniane zarówno na polskich jak i międzynarodowych festiwalach Filmowych.  Wpada wspomnieć o takich produkcjach jak: „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza, „Obietnica” Anny Kazejak „Wielka ucieczka na północ” Andrzeja Fadera czy „Mój dom” Magdaleny Szymków.
 
 
 
Kulturelle Filmförderung Mecklenburg-Vorpommern
 
Fundacja została założona w 1991 roku i jest zarządzana przez Filmbüro Mecklenburg-Vorpommern Film e.V. z siedzibą w Wismar. Filmbüro MV zarządza również archiwum Meklemburgii-Pomorza Przedniego, filmową pamięcią regionu.  
Kulturalna Fundacja Filmowa wspiera niezależnych, kreatywnych twórców filmowych oraz młode, obiecujące talenty - od pierwszego szkicu scenariusza, poprzez produkcje, aż po dystrybucję. Ponadto udziela twórcom fachowych porad oraz wspiera budowę sieci współpracy w regionie. Jej fundusz pochodzi ze środków Ministerstwa Kształcenia, Nauki i Kultury Meklemburgii-Pomorza Przedniego. O przyznaniu dofinansowania decyduje niezależna komisja filmowa, składająca się z pięciu specjalistów. 
Dofinansowywane filmy z Meklemburgii-Pomorza Przedniego pokazywane są na całym świecie – na festiwalach, w kinach oraz w telewizji. Fundacja wspiera zwłaszcza filmy dokumentalne. Szczecin European Film Festival jest idealnym miejscem, aby zaprezentować wybrane filmy dotyczące regionu, bezpośrednio na granicy polsko-niemieckiej. 
Dobrym przykładem na to, jak bardzo splecione jest życie Polaków i Niemców w regionie przygranicznym oraz jaki potencjał rozwoju tkwi w ich współpracy, jest dofinansowany ze środków fundacji film o prowokacyjnym tytule „Nur der Pole bringt die Kohle” w reżyserii Markusa Steina i wyprodukowany przez Olafa Jacobsa.


Przeszłe wydarzenia


Filmy poprzednich edycji

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: