Oblicza Zachodniopomorskiej Kinematografii - Monika Szwaja

W ramach niniejszego bloku zaprezentowana zostanie twórczość filmowców związanych z województwem zachodniopomorskim. Niewiele mieszkańców tego regionu zdaje sobie sprawę z ich długoletniej aktywności filmowej.  
 
Przez lata filmy w Zachodniopomorskiem produkowała Telewizja Polska Oddział w Szczecinie. W tym roku świętuje ona 55 lat swojego istnienia. Przez te wszystkie lata zgromadziła w swoich archiwach ogromny dorobek wielu wspaniałych filmowców. Podczas tegorocznej edycji Szczecin European Film Festival zaprezentujemy twórczość Moniki Szwai. Dziś znana jest głównie jako pisarka bestsellerów, dawniej długoletnia współpracownica TVP Szczecin. Przez blisko 40 lat zajmowała się realizacją reportaży oraz filmów dokumentalnych. W ramach festiwalu zaprezentujemy jej najlepsze prace.
 
MONIKA SZWAJA
Foto: Marcin Przylecki
 
Jestem niemal rodowitą szczecinianką i to od ponad sześćdziesięciu lat.  Maturę zrobiłam w słynnej „Piątce”. Dziennikarstwo chodziło za mną już od czasów licealnych, kiedy to pisywałam recenzje teatralne w kole młodych teatromanów pisma „Filipinka”, a potem prowadziłam (jedyne kierownicze stanowisko w życiu!) szkolne pismo „Kaktus”. Zamierzałam studiować prawo w Warszawie, ale zabrakło mi punktów za… pochodzenie. Zupełnym przypadkiem rozpoczęłam wtedy pracę w Bazie Zakładu Produkcji Filmów Telewizyjnych. Był rok 1967, czasy pionierskie, w Bazie pracowali ludzie zafascynowani filmem i telewizją – moimi mistrzami byli zwłaszcza Janusz Pietrzykowski, doskonały operator, i Bogdan Kondratt, świetny reżyser montażu. Skończyłam zaocznie polonistykę w Poznaniu, a po kilku latach pracy w Bazie i nakręceniu „w wolnym czasie” filmu „Lepiej niż ptaki”, dostałam kawałek etatu w redakcji. Nigdy nie byłam redakcyjnym „pistoletem”, pociągały mnie dłuższe formy, zwłaszcza reportaż. W stanie wojennym wyleciałam zarówno z pracy, jak i z miasta. Dwa lata w Karkonoszach, a potem jeszcze sześć w Szczecinie, byłam nauczycielką. Bezcenne doświadczenie, jednak z radością wróciłam do telewizji w 1989 roku, na fali dziennikarskich powrotów. Reportaże filmowe (dobrze oceniane przez warszawskie komisje kolaudacyjne), dokument, programy publicystyczne, wywiady, duże transmisje - to była moja specjalność. Odeszłam na wcześniejszą emeryturę głównie dlatego, że nie miałam już sił do biegania za operatorem. Obecnie pisuję powieści oraz teksty piosenek dla zaprzyjaźnionych szantymenów, żegluję (czytaj: wożę się po morzach i oceanach), hoduję róże i dwa śmieszne pieski, czasem bawię się w kabaret…
 

Tegoroczne Oblicza Zachodniopomorskiej Kinematografii organizowane są w partnerstwie z TVP o/Szczecin.


Przeszłe wydarzenia


Filmy poprzednich edycji

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: