Vipassana: widzieć rzeczy takimi, jakimi są - Tomasz Raczek

Vipassana to jedna z najstarszych technik medytacyjnych – nauczano jej w Indiach już ponad 2500 lat temu. Jej celem jest całkowite uwolnienie człowieka od wszelkich cierpień, usunięcie zanieczyszczeń umysłu i iluzji. Narzędziem jest koncentracja i samoobserwacja, które pozwalają na powrót ze świata iluzji do świata rzeczywistego, dzięki czemu medytujący ma szansę na transformację i całkowite wyzwolenie. Vipassana to trening umysłu. Dzięki niemu medytujący uczy się panowania nad umysłem, co pomoże mu zrozumieć prawa rządzące jego uczuciami i osądami.
 
Podczas spotkania zaprezentujemy kilkakrotnie nagradzany dokument z 1997 roku "Doing Time, Doing Vipassana", autorstwa dwóch Izraelek – A. Menahemi i E. Ariel oraz słynny "The Dhamma Brothers" z roku 2008 (reż. J. Phillips, Andrew Kukura, Anne Marie Stein), który na festiwalu będzie miał swoją polską premierę.
 
 
Doing time, doing Vipassana
D: Eilona Ariel, Ayelet Menahemi , CI: Ayelet Menahemi, ED: Ayelet Menahemi, CA: Kiran Bedi; IND/IL 1997, COL, 52’

Ten niezależny projekt został zapoczątkowany przez dwie twórczynie filmowe z Izraela, Ayelet Menahemi i Eilonę Ariel. Zimą 1994-95 roku spędziły 5 miesięcy w Indiach, intensywnie badając vipassanę jako metodę rehabilitacji i jej ogromny wpływ na więźniów w Indiach i na świecie. Władze wykazały wyjątkową chęć współpracy, dając ekipie dostęp do dwóch indyjskich zakładów karnych. Dokument rozpoczyna się od historii więzienia z Tihar – wielkiej i znanej instytucji w której przebywa 10.000 więźniów, spośród których 9.000 czeka na proces. Kiedy w 1993 roku Kiran Bedi objęła tam stanowisko nowej inspektor generalnej, Tihar wkroczył w fazę błyskawicznych zmian.

 
The Dhamma Brothers
D: Jenny Phillips, Andrew Kukura, Anne Marie Stein, CI: Jeremy Leach, ED: Andrew Kukura; USA 2008, COL, 56’ 
 
Wschód spotyka się z Zachodem na dalekim południu USA. Przepełnione więzienie o zaostrzonym rygorze – ostatni stopień w systemie penitencjarnym – ulega drastycznej zmianie pod wpływem starożytnego programu medytacji. Za wysokimi wieżami wartowniczymi, podwójnym rzędem drutu kolczastego i ogrodzeniem pod napięciem znajdują się więźniowie, którzy nigdy już nie ujrzą światła słonecznego. Jednak niektórzy z tych mężczyzn dostrzegają promyk nadziei, gdy ich zakład karny staje się pierwszym więzieniem o maksymalnie zaostrzonym rygorze w Ameryce Północnej, w którym wprowadzono odosobnienie Vipassany – emocjonalnie i fizycznie wymagający kurs medytacji w milczeniu, trwający 10 dni. „The Dhamma Brothers” (Bracia w Dhammie) to dramatyczna opowieść o ludzkich możliwościach i ich przemianie, obserwacja i dokumentacja historii więźniów w zakładzie karnym Donaldson, którzy przystępują do tego ciężkiego i intensywnego programu.
 
 
 
TOMASZ RACZEK
autor zdjęcia: Piotr Furman
 
Tomasz Raczek. Krytyk filmowy, publicysta, wydawca, wykładowca, dyrektor kanałów filmowych, twórca programów telewizyjnych i radiowych, autor i współautor książek o tematyce filmowej. Wraz z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył słynny duet recenzencki znany z zażartych sporów o filmy. Współpracownik wielu gazet i czasopism, m.in. „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Filmu”, „Teatru”, „Ekranu”, „Kina”, „Cinemy”, „Playboya”, „The European” i „The Montreal Gazette”. Kocha morze i statki pasażerskie. Kolekcjonuje książki, obrazy oraz wszelkie przedmioty związane z marynistyką. Jego marzeniem jest zamieszkanie w prawdziwej latarni morskiej z widokiem po horyzont.

 


Przeszłe wydarzenia


Filmy poprzednich edycji

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: