Przekraczanie Granic – Tomasz Raczek, Bartosz Wójcik

Dynamiczna faza rozwoju kina wchodzi w kolejny wymiar. Inne gałęzie sztuki, takie jak literatura czy grafika, już nie tylko wpływają na medium filmu i video, ale z nich czerpią i je wzbogacają. Wielosetletnia podstawa rozwoju cywilizacyjnego – książka – przeżywa właśnie renesans w formie multimedialnej, w której obok warstwy audio coraz istotniejszą rolę odgrywa obraz. Równocześnie fani konkretnych bohaterów filmowych – jak choćby Jamesa Bonda czy Indiany Jonesa – nie tylko kręcą własne remake’i i opowiadają ich kolejne filmowe historie, ale absorbują nowe obszary twórczości, tworząc choćby komiksy czy haiku na temat swoich idoli. 
 
W świecie postępującego kulturowego samplingu coraz istotniejsza staje się jednocześnie kwestia praw autorskich. Jej tematyzacja zaowocowała ostatnio kulturą snap chat. Otwiera ona również nowe pola do dyskusji – choćby poddając w wątpliwość sens filmowych megainwestycji. A sama inwestycja w film stała się w ostatnich latach lokatą w szeroko rozumiane przemysły kultury. Również tutaj można zaobserwować efekt globalizacji. Produktem nie jest już więc sam film, ale projekt składający się z wielu elementów, mogących funkcjonować samodzielnie – takich jak gra komputerowa, wystawa muzealna czy mobilna aplikacja. W ten sposób film przenika dziś poszczególne gatunki sztuki i nowoczesne technologie – i prowadzi nas w nowy wymiar wirtualnej rzeczywistości. Jego kulminacją może być technika hologramu. Ale czy tak będzie – dziś oczywiście nie wiadomo.
 
Kuratorzy: Tomasz Raczek, Bartosz Wójcik
Moderator: Tomasz Raczek
 
TOMASZ RACZEK
autor zdjęcia: Piotr Furman
 
Tomasz Raczek. Krytyk filmowy, publicysta, wydawca, wykładowca, dyrektor kanałów filmowych, twórca programów telewizyjnych i radiowych, autor i współautor książek o tematyce filmowej. Wraz z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył słynny duet recenzencki znany z zażartych sporów o filmy. Współpracownik wielu gazet i czasopism, m.in. „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Filmu”, „Teatru”, „Ekranu”, „Kina”, „Cinemy”, „Playboya”, „The European” i „The Montreal Gazette”. Kocha morze i statki pasażerskie. Kolekcjonuje książki, obrazy oraz wszelkie przedmioty związane z marynistyką. Jego marzeniem jest zamieszkanie w prawdziwej latarni morskiej z widokiem po horyzont.
 
BARTOSZ WÓJCIK
 
Twórca, kurator projektów artystycznych, dyplomowany menadżer kultury, doktor historii, dyrektor Szczecin European Film Festival. Stypendysta DAAD, ÖAD, Fundacji im. Friedricha Naumanna. Laureat m.in. nagrody NBP „młodym twórcom regionu” (2004) i nagrody National Geographic Traveller (2011). Pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego.
 
Program:
 • Die Wikinger (projekt globalny)
 • Fan fiction:
  • Indiana Jones and the Staff of Moses (komiks)
  • Treasure of the Templars (fan film)
  • An Indiana Jones Adventure in the Amazing Atun Tunichal Muknal Cave (haiku)
  • James Bond 007: One Last Shot (fan film) 
 • Tomasz Lipko „Notebook" (książka multimedialna) 
 • Snap chat

 


Przeszłe wydarzenia


Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: