Konkurs Polski

Polski konkurs filmów dokumentalnych stanowi platformę dyskusji o współczesnej sztuce dokumentalnej. Po projekcjach filmowcy i publiczność będą mogli podzielić się przemyśleniami w festiwalowej atmosferze. Napięcie między ujęciem klasycznym i nowymi formami wyrazu, formalne i tematyczne poszukiwania, przekraczanie gatunków i zmiana filmowych przyzwyczajeń: to determinanty SEFFu. Międzykulturowe zaplecze i dialog członków polsko-niemieckiej komisji gwarantuje widzom szerokie spojrzenie na współczesne kino dokumentalne, jego artystyczne i społeczne zaangażowanie oraz zaangażowanie w jednostkowego bohatera.
 
Niespodzianką Konkursu Polskiego może być to, że aż 5 autorów i autorek prezentowanych tutaj  filmów nie pochodzi z Polski. Polska jest producentem bądź koproducentem każdego z tych tytułów i to kryterium było kryterium rozstrzygającym (oczywiście, poza kryterium jakości wybranych dokumentów).
 
To szerokie spektrum kulturowe daje niezwykle ciekawe pole poznawcze. Twórca ze Stanów Zjednoczonych i autorka z Włoch zrealizowali eksperymentalny film o austriackim poecie, który umarł (prawdopodobnie popełnił samobójstwo) na początku I wojny światowej w krakowskim szpitalu wojskowym. Autor pochodzący z Indii schodzi z ekipą filmową do polskiej kopalni węgla. Za pomocą magii kina znajdziemy się również w Erywaniu, małym mieszkaniu pewnej poetki i świecie wyśnionym. W Konkursie Polskim są zarówno realizacje posługujące się tradycyjną techniką narracji filmowej, jak i prace całkowicie eksperymentalne. Przed publicznością i jurorami 10 ważnych projekcji, po których autorzy, jurorzy i publiczność spotkają się ze sobą, tradycyjnie już, na dyskusjach o filmach.
 
Komisja Programowa w składzie Jörg Foth, Joanna Wójcik, Bartosz Wójcik wybrała w tym roku 10 filmów do Konkursu Polskiego, oto lista zakwalifikowanych:
 
1. „85625” reż. Maciej Jarczyński, 2014, 18'25”, Poland, 
2. „Amerykanka. All included” reż. Viktar Korzoun, 2014, 52', Belarus/Poland, 
3. „Chapri” reż. Katarzyna Płazińska, 2014, 6', Poland (Europejska Premiera), 
4. „Niewidzialne” reż. Zofia Pręgowska, 2014, 22', Poland, 
5. „Pieśń Pasterza” reż. Vahram Mkhitaryan, 2014, 30', Poland,
6. „RekonGrodek” reż. Devin Horan, Margherita Malerba, 2014, 17', Germany/Poland/United States (Polska Premiera), 
7. „The Real Dreams” reż. Michalina Hendrys, 2014, 10'54”, Poland, 
8. „Touch Of Freedom” reż. Sardar Arshad Khan, 2015, 11'38”, Poland (Polska Premiera), 
9. „Visible - Not Visible” reż. Michalina Hendrys, 2014, 3'37”, Poland, 
10. „Wrona” reż. Przemysław Jan Chrobak, 2014, 8', Poland.
 

 


Przeszłe wydarzenia


Filmy poprzednich edycji

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: