Na pierwszy rzut oka Patryk nie wyróżnia się wśród rówieśników. Jest młody, studiuje, pasjonuje się muzyką, gra na fortepianie. Z niecierpliwością czeka na święta Bożego Narodzenia. Ale Patryk nie jest taki, jak inni chłopcy w jego wieku. Od dziecka cierpi na retinopatię wcześniaczą, która powoduje całkowitą ślepotę. Chłopak nie chce współczucia ani podziwu. Pragnie, by widziano w nim nie niewidomego pianistę, lecz po prostu – pianistę.
Historie z Celuloidu / Celluloid Tales
Produkcja: POL 2014
Dokument inspirowany starymi filmami tworzony w ramach Amatorskich Klubów Filmowych WISKORD i Cuma. Od 5 lat Stowarzyszenie OFFicyna realizuje projekt „Stary Cyfrowy Szczecin”, w którym digitalizuje obrazy dokumentujące życie zakładów pracy Szczecina. „Historie z celuloidu” to trzy opowieści o twórcach tych filmów i synu jednego z bohaterów historii sprzed lat. Stanisław, Włodek i Piotr opowiadają o tym, jak stare taśmy pobudzają wspomnienia.
Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film i MUFI Kompania Muzyczno-Filmowa Bartosz Piekarczyk.
czytaj więcej
Jerzy Gumiela – malarz, autor instalacji, happeningów, realizacji filmowych video art, absolwent Poznańskiej Akademii Sztuki. Aktywny i wielokierunkowy twórca swoim szalonym temperamentem potrafił porwać do działania młodych malarzy, rzeźbiarzy, grafików ze Szczecina i innych miast polskich. Od 1990 r. przebywał i prezentował swoją sztukę w USA. Jego dzieła znajdują się znanych europejskich muzeach.
Mamo, gdzie jesteś? / Mom, where are you?
Produkcja: POL 2014
W 2010 r. los małego Adriana tak bardzo poruszył serca ludzi, że chłopczyk nie tylko otrzymał pomoc materialną, ale spełniło się jego największe marzenie – porzucony przez biologicznych rodziców, znalazł nowych. Zmagający się z nieuleczalną chorobą Adrian miał mieć nowy dom i – w końcu – wspaniałe dzieciństwo. Ale nowi rodzice oddali chłopca do pogotowia rodzinnego zaledwie po roku. Czy ktoś w końcu pokocha Adriana?
Miasto 44 / City 44
Produkcja: POL 2014
To opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. To marzenie o chwili, kiedy będzie można spełnić obowiązek wobec Ojczyzny.
Na wnuczka / Grandson style
Produkcja: POL 2010
Wyróżnienie podczas PiK 2011
„Oszukana na 5 tysięcy zł!”, „Stracił oszczędności życia!”, „Wnuczek znów atakuje – starsza kobieta straciła 70 tysięcy zł!” – takie nagłówki w gazetach i informacje od policji autor dostawał każdego dnia. Postanowił zrealizować reportaż – ku przestrodze. Nie przypuszczał, że sprawa potoczy się w sposób iście sensacyjny. Aby ukazać mechanizm oszustwa, autor zdecydował się na prowokację dziennikarską. Przyjąwszy tożsamość wnuczka-oszusta, nawiązał kontakt z prawdziwymi przestępcami.
czytaj więcej
Ogród po drugiej stronie rzeki / Garden across the river
Produkcja: POL 2014
Polacy przywykli do tego, że to Niemcy szukają miejsc zamieszkania swoich przodków w Szczecinie czy innych miejscowościach na wschód od Odry. Zaskakujący jest przypadek Marka Brzezińskiego, bodaj jedynego Polaka, który szuka miejsc związanych z przeszłością jego rodziny po zachodniej stronie Odry. Wędrując po województwie zachodniopomorskim i Brandenburgii, ze zdziwieniem odkrywa ile narodowości miało i ma wpływ na to, jak i gdzie dzisiaj żyjemy. Film rejestruje wyjątkowy procesu tworzenia się nowej społeczności pogranicza polsko-niemieckiego.
Jest to opowieść o Szczecinie, który dzięki rozwojowi wielkiego przemysłu (od połowy XIX w. do lat 20. XX w.) radykalnie zmienił swoje oblicze. Stał się wielkomiejską metropolią znaną w Europie i na świecie. Na film składają się m.in. stare zdjęcia i dokumenty.
Produkcja z cyklu „Wędrówki po Szczecinie”. Opowieść o zbiorach sztuki antycznej szczecińskiego Muzeum Narodowego, eksponowanych w budynku Muzeum znajdującym się przy Wałach Chrobrego. O kolekcji, jej twórcach i historii opowiada dr Rafał Makała.
Ucieczka z raju / Escape from paradise
Produkcja: POL 2011
Dziewięcioletnia Nikola, córka Polaków, od pięciu lat mieszka z rodzicami w Norwegii. Urzędnicy podjęli decyzję o zabraniu jej z domu, motywując to faktem, że dziewczynka jest smutna. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej, gdzie miało czekać na adopcję przez norweską rodzinę. Zdesperowany ojciec Nikoli wynajął detektywa Rutkowskiego. W dokumencie zobaczymy planowanie i próbę odbicia dziewczynki.
czytaj więcej
Łukasz urodził się poważnie chory. Lekarze szybko go zdiagnozowali, ale na chorobę Leśniowskiego-Crohna skutecznego leku na razie nie ma. Jest za to w chłopcu i jego rodzinie ogromna chęć życia, siła walki i miłość. Choć nie wiadomo kiedy i czy w ogóle Łukasz wyzdrowieje, choć często nie ma pieniędzy na leczenie, to rodzina Berezaków udowadnia jak można godnie walczyć z przeciwnościami losu i cieszyć się z każdego kolejnego dnia. „Wiara czyni cuda”, mówi bohater reportażu, który zamiast do świętego Mikołaja, pisze listy do Pana Boga. Opowiada w nich o życiu, o sobie, o swoich marzeniach.