SEFF '15 na polenmARkT 23.11.2015

 
 
 
Zapraszamy serdecznie na prezentację tegorocznej edycji Szczecin European Film Festival, która odbędzie się w ramach festiwalu polenmARkT w Greifswaldzie 23 listopada o godzinie 18.00. Wstęp wolny ;) Więcej informacji odnośnie programu festiwalu na stronie www polenmARkT.
 
Program prezentacji:
 
1. "Śladami Chąśników", reż. Szymon Pawlik, Polska 2015, 5'.
 
Opis filmu:
Wikingowie nie byli jedynymi pogromcami średniowiecznych mórz. Byli nimi też chąśnicy: słowiańscy piraci i wojownicy, którzy zorganizowani w wielkie chąsy (grupy) nękali duńskie miasta. W średniowieczu kontrolowali znaczną część Morza Bałtyckiego. Film "Śladami Chąśników" przywołuje historię słowiańskich kontaktów z morzem i pokazuje trudy średniowiecznej żeglugi na Zalewie Szczecińskim. 
 
Nagrody SEFF '15:
Nagroda Stowarzyszenia OFFicyna dla zwycięzcy konkursu TELEFON ART SEFF '15, w postaci prezentacji zwycięskiego filmu na pokazach pofestiwalowych w Polsce i Niemczech oraz nagroda rzeczowa. Nagroda przyznana dla filmu "Śladami Chąśników", reż. Szymon Pawlik. 
 
2."Short film about life", reż. Laila Pakalnina, Łotwa 2014, 2'.
 
Opis filmu:
Jeśli, według słów poety: „cały świat to scena”, to te sceny, nakręcone nieruchomą kamerą na zwyczajnym boisku piłkarskim, są tego stwierdzenia czystą esencją. W ciągu zaledwie dwóch minut tej filmowej miniatury rozwija się historia pełna napięcia, nadziei, rozczarowania, przyjaźni, kolegialności sportu – mikrokosmos futbolu w smacznej pigułce.
 
3. "This Is Joe", reż. Francis Diaz Fontan, Hiszpania 2014, 4'.
 
Opis filmu:
W latach 70., w Nowym Jorku, Joe Shuster pracuje jako kurier. Ale nie zawsze tak było ... Kiedy był młodszy, Joe i jego przyjaciel stworzyli bohatera komiksowego, los jednak nie był dla Joego tak łaskawy jak dla jego bohatera ... sławnego superbohatera Supermana. Teraz Joe jest kurierem i ma przesyłkę do dostarczenia ... „This is Joe”, zabiera nas w podróż do amerykańskiej przeszłości i budzi tęsknotę za amerykańskim marzeniem, płynnie łącząc przy tym różne stylistyki filmowe.
 
4. "Wrona", reż. Przemysław Jan Chrobak, Polska 2014, 8’.
 
Opis filmu:
„Padał deszcz. Uczyłem się do egzaminu z filozofii i przyrody. Z podwórza dobiegał hałas. Wyjrzałem za okno. To, co zobaczyłem, zaintrygowało mnie na tyle, że postanowiłem włączyć kamerę i udokumentować zaistniałe zdarzenie”. Tak autor „Wrony” opisuje genezę krótkiego dokumentu z obserwacji. Film jest zapisem pewnej historii widzianej z okna osiedlowego bloku, wychodzącego na park. W lapidarny sposób pokazuje postawy ludzi wobec niezwykłego zachowania młodej wrony. Dokument ten, prosty formalnie, rejestrowany z jednego punktu widzenia, układa się w uniwersalną opowieść o człowieku.
 
5. "Figura", reż. Katarzyna Gondek, Polska 2015, 9’.
 
Opis filmu:
Wkoło biało i mroźno. Wielka postać wyłania się zza śnieżnej kurtyny i rusza w drogę. Mija miasta, wioski, domy. Ląduje na szczycie góry, wśród sztucznych pająków i autodromów. „Figura” to surrealistyczna opowieść o tworzeniu mitu, o religijnym kiczu, o pragnieniu wielkości. Kto jest jej głównym bohaterem? Największy na świecie mieszkaniec Parku Miniatur Sakralnych: wielka, biała sprzeczność. Minimalistyczny film Katarzyny Gondek obywa się bez dialogów. Można go odebrać jako komentarz do frapujących meandrów polskiej - nie tylko religijnej - mentalności.
 
6. "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska, Polska 2014, 22'.
 
Opis filmu:
Bohaterkę filmu, panią Krystynę, poznajemy w jej malutkim mieszkaniu, pełnym książek, notatników, zapisanych kartek. Często odwiedza ją sekretarz, który pomaga w spisywaniu wierszy, powstających codziennie od wielu lat. Teraz pani Krystyna jest w gorączce przygotowań do kolejnej prezentacji swojej poezji. Oprócz wierszy ważne są również szczegóły organizacyjne tego przedsięwzięcia, ponieważ poetka jest niewidoma. Zdana na pomoc innych w kontaktach ze światem zewnętrznym, jest jednocześnie pełna wigoru i oddana swojej pasji.
 
Nagrody SEFF '15:
1. Nagroda Findling Landesverbandes Filmkommunikation e.V. Mecklenburg-Vorpommern to tournee najlepszego polskiego filmu z Konkursu Europejskiego lub Polskiego SEFF '15. Tournee o wartości 7.000 Euro będzie odbywało się w klubach filmowych i kinach studyjnych Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Będzie brał w nim udział również reżyser lub reżyserka wybranego filmu. Nagroda przyznana dla filmu "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska.
 
Uzasadnienie Jury:
Najpierw film wydaje się opowiadać o kruchości i wyzwaniach podeszłego wieku. Potem przepełnia nas energia, z jaką starsza pani nagrywa swoje wiersze do drewnianego mikrofonu. Kamera pozostaje bardzo blisko niej, świata jej wierszy, jej otoczenia. Niewiele jest dopowiedziane, raczej tylko zasugerowane – my widzowie musimy sami dopowiedzieć resztę. Empatyczny i subtelny portret pozostawia Krystynę z godnością - i w pewnej tajemnicy.
 
2. Nagroda Publiczności w Konkursie Europejskim i Polskim SEFF '15, w wysokości 1.000 Euro, ufundowana przez Telewizję Polską dla filmu "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska.
 
7. "Widzialne – niewidzialne", reż. Michalina Hendrys, Polska 2014, 4’.
 
Opis filmu:
Obrazy są wszędzie, a natura jest najwspanialszym artystą. Fotografia, mocno z naturą związana, właściwie od niej pochodzi. W fotografii tkwi element magii, zwłaszcza w fotografii otworkowej. Zjawisko camera obscura (kamery otworkowej) występuje samoistnie w naturze, która tworzy najbardziej realistyczne projekcje. Manipulując nimi można uzyskać fascynujące iluzje. Natura „kontroluje” proces widzenia, operując światłem i cieniem. Autorka z jednej strony oddaje hołd naturze, z drugiej jednak: stara się zmienić bieg rzeczy i przejąć kontrolę nad procesem widzenia. Za pomocą białej i czarnej farby, na zmianę uwydatnia i ukrywa projekcje natury. Dowolnie zmienia kąt widzenia, ostrość, rozciąga go i nagina, a za pomocą farby nadaje mu nowe ramy. Igra z naturą.
 
8. "Mów do mnie", reż. Marta Prus, Polska 2015, 44'.
 
Opis filmu:
Bohaterem „Mów do mnie" jest uzależniony od marihuany dwudziestojednoletni Krzysiek, mieszkaniec ośrodka Monaru w Warszawie. Film nie jest kolejną narracją o uzależnieniu, lecz opowieścią o relacji bohatera i reżyserki; nietypowym przykładem tego, jak życie wnika w materię filmową, stawiając protagonistę i twórcę w trudnej sytuacji. To historia rodzącego się uczucia, walki ze słabościami, a także opowieść o dojrzewaniu do dorosłości. Temat, leżący na sercu wielu wybitnym dokumentalistom, znalazł w „Mów do mnie” zarazem uniwersalny, jak i pełen indywidualnego napięcia wymiar. Dokument opowiada o tym, jak twórczyni staje się protagonistką własnego filmu oraz o ciężarze odpowiedzialności i za siebie, i za druga osobę.
 
Nagrody SEFF '15:
Nagroda za najbardziej poruszający film w Konkursie Europejskim SEFF '15, w wysokości 10.000 PLN, ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla filmu "Talk to Me", reż. Marta Prus.
 
Uzasadnienie Jury:
Ten film to psychologiczny rollercoaster. Reżyserka mimowolnie staje się bohaterką własnego filmu i zmuszona jest wejść do opowiadanej przez siebie historii. Narusza granice filmu dokumentalnego bo nie rezygnując z postawionych przed sobą profesjonalnych zadań przyjmuje odpowiedzialność za los swojego bohatera, a nawet próbuje nań wpłynąć. Co prawda gwałci definicje uprawianej sztuki, ale doświadcza przy tym humanistycznej inicjacji, wciągając przy tym widza w niespodziewaną spiralę emocjonalną. 
 
 
SEFF '15 na polenmARkT
Miejsce: Brasserie "Hermann", Gützkower Str. 1, Greifswald
Data: 23.11.2015
Godzina 18:00
Wstęp wolny
 
 
Współorganizator:
 

 

dodane:: 2015-11-20
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: