SEFF '15 w Świnoujściu 13.11.2015

 

 

Zapraszamy serdecznie na drugą prezentacje laureatów tegorocznej edycji Szczecin European Film Festival, która odbędzie się w Jazz Club Central 'a, ul. Armii Krajowej 3 w Świnoujście już w najbliższy piątek 13 listopada. Start o godzinie 21:00, jak zawsze wstęp wolny ;) A w programie:

1. "Śladami Chąśników", reż. Szymon Pawlik, Polska 2015, 5'.
 
Opis filmu:
Wikingowie nie byli jedynymi pogromcami średniowiecznych mórz. Byli nimi też chąśnicy: słowiańscy piraci i wojownicy, którzy zorganizowani w wielkie chąsy (grupy) nękali duńskie miasta. W średniowieczu kontrolowali znaczną część Morza Bałtyckiego. Film "Śladami Chąśników" przywołuje historię słowiańskich kontaktów z morzem i pokazuje trudy średniowiecznej żeglugi na Zalewie Szczecińskim. 
 
Nagrody SEFF '15:
Nagroda Stowarzyszenia OFFicyna dla zwycięzcy konkursu TELEFON ART SEFF '15, w postaci prezentacji zwycięskiego filmu na pokazach pofestiwalowych w Polsce i Niemczech oraz nagroda rzeczowa. Nagroda przyznana dla filmu "Śladami Chąśników", reż. Szymon Pawlik. 
 
 
2. "This Is Joe", reż. Francis Diaz Fontan, Hiszpania 2014, 4'.
 
Opis filmu:
W latach 70., w Nowym Jorku, Joe Shuster pracuje jako kurier. Ale nie zawsze tak było ... Kiedy był młodszy, Joe i jego przyjaciel stworzyli bohatera komiksowego, los jednak nie był dla Joego tak łaskawy jak dla jego bohatera ... sławnego superbohatera Supermana. Teraz Joe jest kurierem i ma przesyłkę do dostarczenia ... „This is Joe”, zabiera nas w podróż do amerykańskiej przeszłości i budzi tęsknotę za amerykańskim marzeniem, płynnie łącząc przy tym różne stylistyki filmowe.
 
 
3. "Mother-Rythm", reż. Francesca Fini, Włochy 2014, 12'.
 
Opis filmu:
„Mother-Rythm” to wideo-kronika związku autorki z jej matką, opowiedziana eksperymentalnym, hybrydowym językiem, który łączy style kreatywnego dokumentu, rodzinnego repertuaru fotograficznego oraz sztuki performance. Projekt ten jest jak otwarty, artystyczny pamiętnik, który z biegiem czasu zbiera niespodziewane i heterogeniczne materiały w formie wideo, interwencji performatywnych, sztuki cyfrowej, tekstów, artefaktów, instalacji. Jest to eksploracyjna podróż w głąb autorki i z powrotem, przybierająca czasem formę psychomagicznego rytuału.
 
Nagrody SEFF '15:
Nagroda za najbardziej nowatorski język filmu dokumentalnego w Konkursie Europejskim SEFF '15, w wysokości 10.000 PLN, ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej dla filmu "Mother-Rythm", reż. Francesca Fini.
 
Uzasadnienie Jury:
Twórczyni podejmuje w swojej pracy video ofensywną adaptację motywu matki. W zaskakującej mieszance wątków analogowych i cyfrowych wciąż znajduje ona oryginalne rozwiązania, prowadząc fascynującą grę z maskami, obrazami i rytuałami. Zainspirowana „Psychomagią“ Alejandro Jodorowskyego, Francesca Fini zbliża się do mitu matczynego, uwalniając się od niego w akcie tworzenia. Jednocześnie stoi ona z jednej strony w tradycji sztuki performance i video XX wieku, z drugiej zaś stwarza bardzo osobisty, ale nigdy wyłącznie prywatny kosmos.
 
 
4. "Mów do mnie", reż. Marta Prus, Polska 2015, 44'.
 
Opis filmu:
Bohaterem „Mów do mnie" jest uzależniony od marihuany dwudziestojednoletni Krzysiek, mieszkaniec ośrodka Monaru w Warszawie. Film nie jest kolejną narracją o uzależnieniu, lecz opowieścią o relacji bohatera i reżyserki; nietypowym przykładem tego, jak życie wnika w materię filmową, stawiając protagonistę i twórcę w trudnej sytuacji. To historia rodzącego się uczucia, walki ze słabościami, a także opowieść o dojrzewaniu do dorosłości. Temat, leżący na sercu wielu wybitnym dokumentalistom, znalazł w „Mów do mnie” zarazem uniwersalny, jak i pełen indywidualnego napięcia wymiar. Dokument opowiada o tym, jak twórczyni staje się protagonistką własnego filmu oraz o ciężarze odpowiedzialności i za siebie, i za druga osobę.
 
Nagrody SEFF '15:
Nagroda za najbardziej poruszający film w Konkursie Europejskim SEFF '15, w wysokości 10.000 PLN, ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla filmu "Talk to Me", reż. Marta Prus.
 
Uzasadnienie Jury:
Ten film to psychologiczny rollercoaster. Reżyserka mimowolnie staje się bohaterką własnego filmu i zmuszona jest wejść do opowiadanej przez siebie historii. Narusza granice filmu dokumentalnego bo nie rezygnując z postawionych przed sobą profesjonalnych zadań przyjmuje odpowiedzialność za los swojego bohatera, a nawet próbuje nań wpłynąć. Co prawda gwałci definicje uprawianej sztuki, ale doświadcza przy tym humanistycznej inicjacji, wciągając przy tym widza w niespodziewaną spiralę emocjonalną. 
 
 
5. "Short film about life", reż. Laila Pakalnina, Łotwa 2014, 2'.
 
Opis filmu:
Jeśli, według słów poety: „cały świat to scena”, to te sceny, nakręcone nieruchomą kamerą na zwyczajnym boisku piłkarskim, są tego stwierdzenia czystą esencją. W ciągu zaledwie dwóch minut tej filmowej miniatury rozwija się historia pełna napięcia, nadziei, rozczarowania, przyjaźni, kolegialności sportu – mikrokosmos futbolu w smacznej pigułce.
 
 
5. "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska, Polska 2014, 22'.
 
Opis filmu:
Bohaterkę filmu, panią Krystynę, poznajemy w jej malutkim mieszkaniu, pełnym książek, notatników, zapisanych kartek. Często odwiedza ją sekretarz, który pomaga w spisywaniu wierszy, powstających codziennie od wielu lat. Teraz pani Krystyna jest w gorączce przygotowań do kolejnej prezentacji swojej poezji. Oprócz wierszy ważne są również szczegóły organizacyjne tego przedsięwzięcia, ponieważ poetka jest niewidoma. Zdana na pomoc innych w kontaktach ze światem zewnętrznym, jest jednocześnie pełna wigoru i oddana swojej pasji.
 
Nagrody SEFF '15:
1. Nagroda Findling Landesverbandes Filmkommunikation e.V. Mecklenburg-Vorpommern to tournee najlepszego polskiego filmu z Konkursu Europejskiego lub Polskiego SEFF '15. Tournee o wartości 7.000 Euro będzie odbywało się w klubach filmowych i kinach studyjnych Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Będzie brał w nim udział również reżyser lub reżyserka wybranego filmu. Nagroda przyznana dla filmu "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska.
 
Uzasadnienie Jury:
Najpierw film wydaje się opowiadać o kruchości i wyzwaniach podeszłego wieku. Potem przepełnia nas energia, z jaką starsza pani nagrywa swoje wiersze do drewnianego mikrofonu. Kamera pozostaje bardzo blisko niej, świata jej wierszy, jej otoczenia. Niewiele jest dopowiedziane, raczej tylko zasugerowane – my widzowie musimy sami dopowiedzieć resztę. Empatyczny i subtelny portret pozostawia Krystynę z godnością - i w pewnej tajemnicy.
 
2. Nagroda Publiczności w Konkursie Europejskim i Polskim SEFF '15, w wysokości 1.000 Euro, ufundowana przez Telewizję Polską dla filmu "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska.
 
Miejsce: Jazz Club Central 'a, ul. Armii Krajowej 3, Świnoujście
Data: 13.11.2015
Godzina 21:00
Wstęp wolny
 
Współorganizator:
 

 

dodane:: 2015-11-12
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: