SEFF '15 w Kołbaczu 07.10.2015

 
 
 
Zapraszamy serdecznie na pierwszy pokaz pofestiwalowy do Domu Konwersów w Kołbaczu już w najblizszą sobotę na godzinę 17.00. Program prezentacji poniżej. Wstęp wolny. 
 
 
1. "Śladami Chąśników", reż. Szymon Pawlik, Polska 2015, 5'.
 
Opis filmu:
Wikingowie nie byli jedynymi pogromcami średniowiecznych mórz. Byli nimi też chąśnicy: słowiańscy piraci i wojownicy, którzy zorganizowani w wielkie chąsy (grupy) nękali duńskie miasta. W średniowieczu kontrolowali znaczną część Morza Bałtyckiego. Film "Śladami Chąśników" przywołuje historię słowiańskich kontaktów z morzem i pokazuje trudy średniowiecznej żeglugi na Zalewie Szczecińskim. 
 
Nagrody SEFF '15:
Nagroda Stowarzyszenia OFFicyna dla zwycięzcy konkursu TELEFON ART SEFF '15, w postaci prezentacji zwycięskiego filmu na pokazach pofestiwalowych w Polsce i Niemczech oraz nagroda rzeczowa. Nagroda przyznana dla filmu "Śladami Chąśników", reż. Szymon Pawlik. 
 
 
2. "Leslie's Journey", reż. Marcos Nine, Hiszpania 2014, 76'.
 
Opis filmu:
W czerwcu 1943 roku niemiecki szwadron JU-88 zestrzelił samolot pasażerski niedaleko Cedeiry (Galicja, Hiszpania). Nikt nie przeżył. Wśród pasażerów była wybitna osobistość, Leslie Howard. Był Żydem, propagandystą antynazistowskim, hollywoodzkim dandysem. Historia często pisana jest zapomnianymi urywkami rzeczywistości. Oto opowieść o tym, jak mogła wyglądać ostatnia podróż Lesliego Howarda.
 
Nagrody SEFF '15:
1. Nagroda za najlepszy film badający granice filmu dokumentalnego w Konkursie Europejskim SEFF '15, w wysokości 15.000 PLN, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla filmu "Leslie’s Journey", reż. Marcos Nine.
 
Uzasadnienie Jury:
Hollywood jest wehikułem marzeń, który dla aktora może być również miejscem drugiej szansy. Leslie Howard nigdy nie miał okazji zagrać pierwszoplanowej roli w filmie, jednak tutaj, poprzez fragmenty filmów i wspomnień, aktor sięga granic rzeczywistości i staje się bohaterem. Chimery i Iluzje stają się Prawdą.
 
 
3. "This Is Joe", reż. Francis Diaz Fontan, Hiszpania 2014, 4'.
 
Opis filmu:
W latach 70., w Nowym Jorku, Joe Shuster pracuje jako kurier. Ale nie zawsze tak było ... Kiedy był młodszy, Joe i jego przyjaciel stworzyli bohatera komiksowego, los jednak nie był dla Joego tak łaskawy jak dla jego bohatera ... sławnego superbohatera Supermana. Teraz Joe jest kurierem i ma przesyłkę do dostarczenia ... „This is Joe”, zabiera nas w podróż do amerykańskiej przeszłości i budzi tęsknotę za amerykańskim marzeniem, płynnie łącząc przy tym różne stylistyki filmowe.
 
 
4. "Short film about life", reż. Laila Pakalnina, Łotwa 2014, 2'.
 
Opis filmu:
Jeśli, według słów poety: „cały świat to scena”, to te sceny, nakręcone nieruchomą kamerą na zwyczajnym boisku piłkarskim, są tego stwierdzenia czystą esencją. W ciągu zaledwie dwóch minut tej filmowej miniatury rozwija się historia pełna napięcia, nadziei, rozczarowania, przyjaźni, kolegialności sportu – mikrokosmos futbolu w smacznej pigułce.
 
 
5. "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska, Polska 2014, 22'.
 
Opis filmu:
Bohaterkę filmu, panią Krystynę, poznajemy w jej malutkim mieszkaniu, pełnym książek, notatników, zapisanych kartek. Często odwiedza ją sekretarz, który pomaga w spisywaniu wierszy, powstających codziennie od wielu lat. Teraz pani Krystyna jest w gorączce przygotowań do kolejnej prezentacji swojej poezji. Oprócz wierszy ważne są również szczegóły organizacyjne tego przedsięwzięcia, ponieważ poetka jest niewidoma. Zdana na pomoc innych w kontaktach ze światem zewnętrznym, jest jednocześnie pełna wigoru i oddana swojej pasji.
 
Nagrody SEFF '15:
1. Nagroda Findling Landesverbandes Filmkommunikation e.V. Mecklenburg-Vorpommern to tournee najlepszego polskiego filmu z Konkursu Europejskiego lub Polskiego SEFF '15. Tournee o wartości 7.000 Euro będzie odbywało się w klubach filmowych i kinach studyjnych Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Będzie brał w nim udział również reżyser lub reżyserka wybranego filmu. Nagroda przyznana dla filmu "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska.
 
Uzasadnienie Jury:
Najpierw film wydaje się opowiadać o kruchości i wyzwaniach podeszłego wieku. Potem przepełnia nas energia, z jaką starsza pani nagrywa swoje wiersze do drewnianego mikrofonu. Kamera pozostaje bardzo blisko niej, świata jej wierszy, jej otoczenia. Niewiele jest dopowiedziane, raczej tylko zasugerowane – my widzowie musimy sami dopowiedzieć resztę. Empatyczny i subtelny portret pozostawia Krystynę z godnością - i w pewnej tajemnicy.
 
2. Nagroda Publiczności w Konkursie Europejskim i Polskim SEFF '15, w wysokości 1.000 Euro, ufundowana przez Telewizję Polską dla filmu "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska.
 
 
6. "...bawmy się razem...Woodstock 2013", reż. Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska, Andrzej Richter, Ryszard Soldat, Maria Soldat, Magdalena Richter, Helena Biała, Halina Jarmołowicz, Polska 2013, 9'. 
 
Opis filmu:
Film powstał w czasie warsztatów filmowych dla seniorów realizowanych przez Stowarzyszenie Kamera we współpracy ze Stowarzyszeniem MONAR podczas Przystanku Woodstock 2013 r. Uczestnikami warsztatów i realizatorami filmu byli seniorzy i seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie oraz Krzysztof Kuźnicki i Anna Wiśniewska ze Stowarzyszenia Kamera. 
 
Nagrody SEFF '15:
1. Wyróżnienie Stowarzyszenia OFFicyna dla finalisty Zachodniopomorskich Shortów za pozytywne wykorzystanie sztuki filmowej do integracji między pokoleniami. Nagroda dla filmu "...bawmy się razem...Woodstock 2013", reż. Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska, Andrzej Richter, Ryszard Soldat, Maria Soldat, Magdalena Richter, Helena Biała, Halina Jarmołowicz.
 
 
 
Miejsce: Dom Konwersów, ul. Anny Jagiellonki, 74-106 Kołbacz
Data: 07.11.2015
Godzina 17:00
Wstęp wolny
 
 
 
Współorganizator:
 
 
dodane:: 2015-11-03
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: