Laureaci SEFF'15

1. Nagroda za najlepszy film badający granice filmu dokumentalnego w Konkursie Europejskim SEFF '15, w wysokości 15.000 PLN, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Leslie's Journey (reż. Marcos Nine)

Hollywood jest wehikułem marzeń, który dla aktora może być również miejscem drugiej szansy. Leslie Howard nigdy nie miał okazji zagrać pierwszoplanowej roli w filmie, jednak tutaj, poprzez fragmenty filmów i wspomnień, aktor sięga granic rzeczywistości i staje się bohaterem. Chimery i Iluzje stają się Prawdą. 

 

2. Nagroda za najbardziej nowatorski język filmu dokumentalnego w Konkursie Europejskim SEFF '15, w wysokości 10.000 PLN, ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Mother-Rythm (reż. Francesca Fini)

Twórczyni podejmuje w swojej pracy video ofensywną adaptację motywu matki. W zaskakującej mieszance wątków analogowych i cyfrowych wciąż znajduje ona oryginalne rozwiązania, prowadząc fascynującą grę z maskami, obrazami i rytuałami. Zainspirowana „Psychomagią“ Alejandro Jodorowskyego, Francesca Fini zbliża się do mitu matczynego, uwalniając się od niego w akcie tworzenia. Jednocześnie stoi ona z jednej strony w tradycji sztuki performance i video XX wieku, z drugiej zaś stwarza bardzo osobisty, ale nigdy wyłącznie prywatny kosmos. 

 

3. Nagroda za najbardziej poruszający film w Konkursie Europejskim SEFF '15, w wysokości 10.000 PLN, ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Talk to Me (reż. Marta Prus) 44’ 

Ten film to psychologiczny rollercoaster. Reżyserka mimowolnie staje się bohaterką własnego filmu i zmuszona jest wejść do opowiadanej przez siebie historii. Narusza granice filmu dokumentalnego bo nie rezygnując z postawionych przed sobą profesjonalnych zadań przyjmuje odpowiedzialność za los swojego bohatera, a nawet próbuje nań wpłynąć. Co prawda gwałci definicje uprawianej sztuki, ale doświadcza przy tym humanistycznej inicjacji, wciągając przy tym widza w niespodziewaną spiralę emocjonalną. 

 

4. Nagroda Prezydenta Miasta Szczecin za najlepszy film w Konkursie Polskim SEFF '15, który otwiera nowe perspektywy dokumentu, w wysokości 10.000 PLN, ufundowana przez Miasto Szczecin.

„Amerykanka. All Included." (reż Viktar Korzun) 52’ 

Nagradzamy film, który w sposób subtelny i wnikliwy, a zarazem dowcipny i ironiczny opowiada historię ludzkiego dążenia do wolności. Jest to film wykraczający poza konwencję klasycznego dokumentu, twórczy, płynnie operujący formą i opowiadający w sposób spójny indywidualną biografię wpisaną w szerszy kontekst historyczny.

 

5. Nagroda Findling Landesverbandes Filmkommunikation e.V. Mecklenburg-Vorpommern w postaci tournee najlepszego polskiego filmu z Konkursu Europejskiego lub Polskiego SEFF '15. 
 
"Niewidzialne" (reż. Zofia Pręgowska) 20’ 
 
Najpierw film wydaje się opowiadać o kruchości i wyzwaniach podeszłego wieku. Potem przepełnia nas energia, z jaką starsza pani nagrywa swoje wiersze do drewnianego mikrofonu. Kamera pozostaje bardzo blisko niej, świata jej wierszy, jej otoczenia. Niewiele jest dopowiedziane, raczej tylko zasugerowane – my widzowie musimy sami dopowiedzieć resztę. Empatyczny i subtelny portret pozostawia Krystynę z godnością - i w pewnej 
 
 
6. Nagroda Publiczności w Konkursie Europejskim i Polskim SEFF '15, w wysokości 1.000 Euro, ufundowana przez Telewizję Polską. 
 
"Niewidzialne" (reż. Zofia Pręgowska)
 
7. Nagroda Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w postaci premierowego pokazu laureata finału Zachodniopomorskich Shortów SEFF '15 w Kinie Zamek. 
 
Honor (reż. Mateusz Żegliński)
 
8. Nagroda specjalna pubu filmowego Český Film dla laureata finału Zachodniopomorskich Shortów SEFF '15 (nagroda rzeczowa)

Honor (reż. Mateusz Żegliński)

9. Nagroda Stowarzyszenia OFFicyna dla zwycięzcy konkursu TELEFON ART SEFF '15, w postaci prezentacji zwycięskiego filmu na pokazach pofestiwalowych w Polsce i Niemczech oraz nagroda rzeczowa.

Śladami Chąśników (reż. Szymon Pawlik)

10. Wyróżnienie Stowarzyszenia OFFicyna dla finalisty Zachodniopomorskich Shortów za pozytywne wykorzystanie sztuki filmowej do integracji między pokoleniami.

...bawmy się razem...Woodstock 2013 (reż. Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska, Andrzej Richter, Ryszard Soldat, Maria Soldat, Magdalena Richter, Helena Biała, Halina Jarmołowicz)

11. Nagroda Stowarzyszenia OFFicyna w postaci nominacji reżysera filmu na członka jury Extra Shorts SEFF' 2016
 
Betonfraß (reż. Karten Kranzusch)

dodane:: 2015-10-27
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: