Słowem wstępu
Drodzy kinomani,
już po raz dziesiąty odbywa się w Szczecinie transgraniczny festiwal filmowy.
Szczecin European Film Festival przekracza granice formalne: współczesne możliwości postrzegania rzeczywistości poprzez obraz i dźwięk – już nie tylko w „filmie dokumentalnym” – otwierają aktualnie przed twórczością filmową intrygujące perspektywy narracyjne. Pozwalają nam one odkrywać rzeczywistość wciąż na nowo.
Ten aspekt porusza wiele spośród ponad 40 produkcji z 22 krajów, prezentowanych w konkursie europejskim i polskim. Filmy te zostały wybrane z 1750 nadesłanych propozycji – to jak dotąd wyjątkowy oddźwięk w historii festiwalu.
Również w programie „Granice kina” szczególnie skupiamy się na śledzeniu trendów i potencjalnych ścieżek dalszego rozwoju sztuki filmowej.
Rozpiętość programu towarzyszącego jest zresztą w tym roku wyjątkowo szeroka: w sześciu obszernych blokach programowych, prezentujących ogółem ponad 150 produkcji, znajdą się zarówno filmy z końca XIX wieku – jak kino jarmarczne, skierowane na czystą rozrywkę i jednocześnie wierne odwzorowanie rzeczywistości – jak i retrospektywa Józefa Robakowskiego, jednego z pierwszych artystów video, którego twórczość do dziś silnie wpływa na związek filmu ze sztukami plastycznymi.
Festiwal przekracza również trwale granicę polsko-niemiecką. Od dekady dwunarodowy zespół organizacyjny i wzajemne prezentacje produkcji regionalnych, festiwali i forów stanowią znak rozpoznawczy naszego przedsięwzięcia. Aspekt przekraczania granic porusza nas również w formie palącego tematu politycznego współczesnej Europy.
Po raz kolejny wyszukaliśmy więc dla Państwa filmy, które przekraczają liczne granice: formalno-estetyczne, geograficzne, mentalne, społeczno-polityczne, intelektualne i zmysłowe.
Życzymy Państwu podczas jesieni filmowej w Szczecinie 2015 frapujących odkryć na pograniczu!
Claudia Dietrich i Bartosz Wójcik
polsko-niemieckie kierownictwo festiwalu